سه شنبه - ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / اخبار / آرای مردم عراق در آتش سوخت

آرای مردم عراق در آتش سوخت

اؤیرنجى : انباری که تعرفه‌های انتخابات پارلمانی عراق برای بازشماری آرا در آن محل نگهداری می‌شد در حریقی که یکشنبه ۱۱ ژوئن/ ۲۱ خرداد اتفاق افتاد در آتش سوخت. سخنگوی پارلمان عراق خواهان برگزاری مجدد انتخابات در این کشور شده است. آرای استان های تورکمن نشین کرکوک و دهوک نیز به خاطر تخلفات گسترده اکراد ابطال گردیده بود و برخی صندوق ها نیز قرار بود دوباره بازشماری شوند.

احزاب کردی و نیز احزاب نزدیک به ایران از اصلی ترین متهمان دخالت و تقلب در انتخابات پارلمانی اخیر عراق بوده اند.

شامگاه گذشته تلویزیون سراسری عراق از وقوع آتش‌سوزی در یکی از چهار انباری که دستگاه‌های الکترونیکی اخد رأی و تعرفه‌های انتخاباتی در انتخابات پارلمانی عراق در آن نگهداری می‌شد خبر داد. مسئولان عراقی ابتدا اعلام کرده بودند که معلوم نیست در این حریق تعرفه‌های انتخاباتی آسیب دیده باشند، اما اکنون سلیمان الجبوری، سخنگوی پارلمان عراق می‌گوید انتخابات می‌بایست مجدداً برگزار شود.

نخست وزیر عراق در پی آتش سوزی عمدی در یکی از مراکز اصلی نگهداری صندوق های رای در بغداد، اعلام کرد: این اقدام طرحی برای ضربه به امنیت و دموکراسی در عراق است.

به گزارش اؤیرنجى ، حیدرالعبادی یکشنبه شب در بیانیه ای ضمن اعلام آغاز تحقیقات میدانی برای مشخص شدن علت و عوامل این آتش سوزی، بر برخورد قاطع با عوامل این حادثه تاکید کرد و گفت: مشت آهنین در انتظار کسانی است که می خواهند امنیت کشور را به هم بزنند.

وی همزمانی این حادثه با سالروز اشغال شهر موصل از سوی داعش (۱۱ ژوئن ۲۰۱۴) را اقدامی بر علیه امنیت ملی عراق دانست و خواستار تحقیق و ارایه گزارش جامع از علل و عوامل بروز این حادثه شد.

وی تاکید کرد که باندهای تروریستی که دنبال از بین بردن امنیت و پایمال کردن انتخابات هستند، مورد پیگیرد قرار خواهند گرفت.

العبادی همچنین خواستار تشدید تدابیر امنیتی و حفاظتی برای مراقب از سایر مراکز نگهداری صندوق در سراسر کشور شد.

همزمان کمیسیون عالی مستقل انتخابات نیز در بیانیه ای با ذکر این که همه صندوق های رای در این مرکز طعمه حریق شده است در عین حال تاکید کرد که این امر تاثیری در نتیجه و اطمینان از صحت انتخابات نخواهد داشت چرا که نسخه های پشتیبان از آن تهیه شده و محفوظ است.

گفتنی است با آتش سوزی مهیب چند ساعته عصر یکشنبه درمرکز نگهداری صندوق های رای و دستگاه های شمارش الکترونیک آرا در مرکز رصافه شهر بغداد پایتخت عراق اخبار ضد و نقیضی مبنی بر سالم ماندن تا نابودی کامل صندوق های رای منتشر شده است.

این حادثه درحالی رخ داد که طبق مصوبه پارلمان عراق قرار است از روز چهارشنبه بازشماری دستی آرا انتخابات پارلمانی ۲۲ اردیبهشت در سراسر کشور برای کسب اطمینان از میزان صحت نتایج اعلام شده، آغاز شود.

در چهارمین دوره انتخابات پارلمانی عراق که با مشارکت ۴۴٫۵ درصد واجدین شرایط برگزار شد، فهرست های انتخاباتی ‘سائرون’ (مقتدا صدر) با ۵۴ کرسی، الفتح (هادی العامری) با ۴۷ کرسی، النصر (حیدر العبادی) با ۴۲ کرسی در رتبه اول تا سوم قرار گرفته اند.

دولت قانون (نوری المالکی) با ۲۶ کرسی، دمکرات (مسعود بارزانی) با ۲۴ کرسی، الوطنیه (ایاد علاوی) با ۲۰ کرسی، جریان حکمت (سیدعمار حکیم) با ۱۹ کرسی و اتحادیه میهنی (کوسرت رسول جانشین جلال طالبانی) با ۱۸ کرسی در رده های بعدی قرار گرفته اند.

بیشتر بخوانید

بولتون برای گفتگو با نتانیاهو درباره خطرات ایران ؛ در اسرائیل به سر می برد

اؤیرنجى:خبرگزاری‌ها نوشته‌اند نگرانی مشترک آمریکا و اسرائیل در مورد سوریه، ایران و نوار غزه موضوع‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *