خانه / اخبار / آرژانتین ، حزب الله را گروه تروریستی شناخت

آرژانتین ، حزب الله را گروه تروریستی شناخت

اؤیرنجى: آرژانتین حزب‌الله لبنان را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد. به گفته دولت آرژانتین این سازمان اسلامی عامل حمله به سفارت اسرائیل در ۱۹۹۲ و دو سال بعد عامل انفجار در مرکز یهودیان در بوئنس‌آیرس بوده است.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از دویچه وله؛ دولت آرژانتین حزب‌الله لبنان را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد و دارایی‌های آن را در کشور خود توقیف کرد. این تصمیم با استقبال اسرائیل و آمریکا روبرو شد.

به گفته دولت آرژانتین حزب‌الله مسئول اصلی حمله به سفارت اسرائیل در بوئنوس‌آیرس در سال ۱۹۹۲ بوده و دو سال بعد انفجار در مرکز یهودیان (آمیا) را در پایتخت آرژانتین سازماندهی کرده است.

این امر را واحد مبارزه با پولشویی در وزارت دارایی آرژانتین روز پنجشنبه (۱۸ ژوئیه)، در ۲۵مین سالگرد انفجار مرکز یهودیان اعلام کرد.

روز ۱۸ ژوئیه ۱۹۹۴ با انفجار یک خودروی حامل بمب در مقابل مرکز فرهنگی یهودیان (آمیا) در قلب بوئنوس‌آیرس ۸۵ نفر کشته و ۳۰۰ نفر زخمی شدند.

دو سال قبل از آن با انفجار بمبی که به تخریب سفارت اسرائیل و یک کلیسا انجامید، ۲۹ نفر کشته شده بودند.

تا کنون جزئیات این دو انفجار ناروشن باقی مانده و کسی به خاطر آنها محکوم نشده است؛ اکنون دولت آرژانتین می‌گوید تحقیقات نشان داده که حزب‌الله لبنان عامل اصلی دو حمله یادشده بوده است.

پاتریشیا بولریچ، وزیر خارجه آرژانتین، گفته است که از این پس هرگونه فعالیت افرادی در ارتباط با حزب‌الله، تماس و یا کمک مالی به این حزب‌الله، مورد تعقیب قانونی قرار خواهد گرفت.

تصمیم آرژانتین مبنی بر تروریستی دانستن حزب‌الله، در سالگرد انفجار مرکز یهودیان بوئنوس‌آیرس اعلام شد و یک پیروزی برای اسرائیل محسوب می‌شود که از سالها پیش خواهان مجازات عاملان حمله به سفارت اسرائیل و مرکز یهودیان بوده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، شامگاه پنجشنبه (۱۸ ژوئیه) اندکی پس از اعلام دولت آرژانتین مبنی بر تروریستی خواندن حزب‌الله، از این تصمیم استقبال کرد و تأکید نمود که رژیم ایران حامی حزب‌الله است و این سازمان اسلامی بدون حمایت این رژیم هیچ توانی از خود ندارد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، برای شرکت در مراسم یادبود قربانیان آن بمب‌گذاری به آرژانتین سفر کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در پیامی توییتری از تصمیم دولت آرژانتین در تروریستی خواندن حزب‌الله ستایش کرد و نوشت: «جهان می‌داند که حزب الله دستیار تروریستی رژیم  ایران است».

بیشتر بخوانید

دیدار‌ فعالین ملی آزربایجانی ساکن اردبیل با میثم جولانی پس از آزادی

اؤیرنجى: فعالین ملی آزربایجانی ساکن اردبیل اردبیل شامگاه دیروز سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹٨ به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *