خانه / آذربایجان / آزادی محمد عینی از زندان رشت

آزادی محمد عینی از زندان رشت

اؤیرنجی: محمد عینی فعال حرکت ملی آذربایجان دیروز ۲۳ مرداد ماه ۱۴۰۱، تحت نظارت با پا بند الکترونیکی تا پایان دوران محکومیت از زندان رشت آزاد شد.

به گزارش “صفحه اطلاع رسانی عباس لسانی” و با استناد به اظهارات نزدیکان این فعال مدنی ساکن رشت، آقای عینی در دادگاه بدوی به ۲ سال و ۷ماه حبس تعزیری محکوم گردیده است که پس از مشورت با نزدیکان اعتراضی به رای بدوی نکرده و تسلیم به رای داده است و لذا پس از گذراندن نزدیک به ۸ ماه حبس تعزیری با پند الکترونیکی از زندان مرکزی رشت آزاد گردیده است.همچنین اطلاع دقیقی از عناوین اتهامی و رای قطعی صادر شده پس از درخواست تسلیم به رای در دسترس قرار نگرفته است.

لازم به ذکر است بدلیل تهدیدشدن نزدیکان فعالین بازداشتی از طرف نیروهای امنیتی معمولا از روند محاکمه برخی از فعالین اطلاع دقیقی در دسترس قرار نمی گیرد.

طرح پابند الکترونیکی در خصوص زندانیان جرایم تعزیری و متهمانی بوده که در اجرای این قانون قرار تامین مراقبت الکترونیک دارند، اجرا می‌شود و محکومان به حبس در محدوده مشخص و تعیین شده زیر سامانه الکترونیکی تحت نظارت قرار می‌گیرند.

این فعال آذربایجانی ۳ بهمن ۱۴۰۰ ، پس از حضور‌ در اداره‌ اطلاعات‌ رشت ، بازداشت و با پایان مراحل بازجویی به زندان رشت منتقل شده بود.

روز ۲بهمن سال ۱۴۰۰، آقای‌ عینی‌ در‌ صفحه‌ شخصی اینستاگرام‌ خویش‌ با‌ انتشار‌ پستی‌ از‌ احضار‌ غیر‌ قانونی‌ خود‌ به‌ اداره‌ اطلاعات‌ شهر رشت‌‌ خبر‌ داده‌ بود و چنین‌ عنوان‌ کرده‌ بوده‌اند: «با‌ علم‌ بر غیر‌ قانونی‌ بودن‌ احضار از طریق تماس تلفنی، صبح فردا برای اطلاع‌ از ماجرا و‌ علت‌ تماس‌ در‌ مکان‌ اعلام‌ شده‌ حضور‌ خواهم‌ یافت»

در‌ چند‌ سال گذشته‌ اداره‌ اطلاعات‌‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران در‌ شهرهای‌ مختلف‌ در‌ اقدامی‌ غیر‌ قانونی برای‌ جلوگیری‌ از‌ فعالیت کنشگران مدنی آذربایجانی با‌ ‌ تماس‌ تلفنی‌ فعالین‌ را‌ احضار‌، تهدید‌ به‌ بازداشت‌ و‌ شکنجه‌ میکند، اکثر‌ فعالین‌ آذربایجانی‌ این‌ اقدام‌ را‌ غیر‌ قانونی‌ دانسته‌ و خواستار‌ ارسال‌ ابلاغیه‌ قضائی‌ میشوند.

بیشتر بخوانید

۶۰ دانشجو بازداشت شده‌اند

اؤیرنجى: شورای کانون‌های صنفی دانشجویان دانشگاه‌های تهران اعلام کرده که تجمع شنبه دوم مهر با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *