چهارشنبه - ۷ آبان ۱۳۹۹
خانه / آذربایجان / آستارا پاره تن آذربایجان / محمد عینی

آستارا پاره تن آذربایجان / محمد عینی

با سقوط حکومت تورک (قاجار) و قدرت‌گیری حکومت فارس (پهلوی) و با روی کار آمدن تفکرات فاشیستی با محوریت فاشیزم فارس، اقوام و ملت‌های ساکن در این جغرافیا همواره از دشمنی‌ها و سیاست‌های برتری‌جویانه‌ی این جریان در امان نبوده‌اند و طی این سالها با تمام توان و با تکیه بر قدرت حاکمییتی خود از هر ابزاری برای نابودی هویت‌ها و فرهنگ‌های قومی بهره برده‌اند.

توهین، جعل و تحریف تاریخ، از بین بردن اسامی تاریخی و جایگزین کردن اسامی فارسی و بی‌ارتباط با تاریخ منطقه، نابودی زبان سایر ملت‌ها، القای هویت فارسی، تغییر ترکیب جمعیتی، نابودی محیط زیست در سرزمین‌های قومی، غارت ثروت‌های منطقه و فقیرسازی اقوام و … از جمله سیاست‌هایی است که در راستای ملت‌سازیِ فارس بر مبنای نابودی سایر ملل به کار گرفته شده است.

در طول این صد سال فاشیزم در جهت نابودی آذربایجان ضربات بسیاری را بر پیکرش وارد کرده و همواره از هر طریق ممکن و به هر نحوی دشمنی خود را با این سرزمین آشکار ساخته است.

تجزیه جغرافیای سرزمینی آذربایجان از جمله سیاست هایی است که در راستای نابودی و پاک‌سازی نام آذربایجان از این سرزمین بکار گرفته می‌شود‌.

در این میان آستارا پاره‌ایست از پیکره‌ی آذربایجان که سالهاست فاشیزم زمینه جداییش را از هویت اصلی خود فراهم ساخته و با سناریوهای مختلف به دنبال جداسازی کامل این منطقه از اصالت آذربایجانی آن است.

آستارا یکی از مهمترین مناطق در جغرافیای منطقه‌ای آذربایجان بوده و هست، اما چند دهه پیش بطور موقت در تقسیمات کشوری، این شهرستان به استان گیلان ملحق شد.

شهر آستارا قبل از الحاق به استان گیلان جزو بخشهای تابعه شهرستان اردبیل، استان آذربایجان (شرقی) بوده و حتی شناسنامه اهالی آستارا در آن زمان با عنوان حوزه ۵ شهری اردبیل صادر شده است.

در آن دوران وزارت کشور ایران تصمیم گرفت برای اینکه مردم آستارا در مراجعه به مرکز استان در اثر عبور از گردنه‌های مابین اردبیل و آستارا به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها با خطر جانی مواجه نشوند، موقتاً آستارا را که جزو بخشهای تابع شهرستان اردبیل بوده از اردبیل منتزع و به استان گیلان الحاق نماید که این الحاق موقت تاکنون بدون بازگشت بوده است!

با استان شدن اردبیل و با استناد به شاخص‌های مورد تاکید در تقسیمات کشوری فاصله شهرستان آستارا تا مرکز استان اردبیل ۷۵ کیلومتر و مرکز استان گیلان ۲۱۰ کیلومتر می‌باشد که با تکیه و تاکید بر شاخص‌های قانونی و با توجه به هویت، فرهنگ و اصالت مشترک دو منطقه آستارا باید به استان اردبیل (آذربایجان) ملحق شود.

بیشتر بخوانید

پاشینیان و مردم ارمنستان برای امتیاز دهی دردناک آماده اند!

اؤیرنجى : نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان روز دوشنبه ۵ آبان از آمادگی خود و مردم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *