چهارشنبه - ۲۷ شهریور ۱۳۹۸
خانه / مقاله / آسیب‌های کودک‌همسری!  / آرزو مرادی

آسیب‌های کودک‌همسری!  / آرزو مرادی

پدیده‌ی کودک‌همسری از دیرباز رواج داشته، ولی امروزه با گسترش علم و آگاهی بشریت و نیز بررسی عواقب آن با منتقدان جدی مواجه گردیده است. در ابتدا قبل از پرداختن به اصل مسأله به تعریف کودک می‌پردازیم.

در مجامع بین‌المللی کودک به فرد زیر ۱۸ سال اطلاق گردیده و کسی است که از نظر فکری به بلوغ نرسیده باشد.

ازدواج زود هنگام از جمله معضلات و مشکلاتی است که جامعه کشور با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند، اما چیزی که در این بین به چشم می‌خورد، پیامدهای نامطلوب ناشی از کودک همسری بیشتر شامل دختران خواهد بود. زیرا در این شرایط سنی دخترها از لحاظ جسمی و فکری و نیز عدم‌آگاهی کافی در برخورد با مشکلات به دلیل نبود تجربه و آموزش کافی فاقد آمادگی لازم هستند. از دیگر مشکلات کودک‌همسری ترک‌تحصیل می‌باشد، ترک‌تحصیل در بیشتر مواقع به دلیل ممانعت پدر یا همسر روی می‌دهد، البته در سایر موارد نیز رضایت اجباری دختر به دلیل افزایش مسئولیت زندگی می‌تواند نقش قابل توجهی داشته باشد.

بارداری و مادر شدن در دوره نوجوانی نیز یکی دیگر از معضلات و آثار نامطلوب کودک همسری است. اکثریت کودکان در همان سن کم مادر می‌شوند یعنی علاوه بر کودک‌همسر، کودک‌مادر نیز هستند. در حالی‌که فردی در این سن آمادگی و توانایی کافی برای مادر شدن را ندارد. حال از آنجایی که عشق یا پشتوانه عاطفی لازمه یک ازدواج موفق به حساب می‌آید، در این مسئله نیز دختران کودک‌همسر در اغلب موارد فرصت عاشق شدن را نداشته و به تبع آن احتمالا زندگی عاطفی خوشایندی نخواهند داشت.

مسئله کودک‌همسری در مورد پسرها نیز بدلیل عدم آمادگی کافی و نیز کمبود تجربه قبول مسئولیت مالی خانواده در این سن کم کار دشواری بوده و احتمالا با قبول مسئولیت‌های زندگی علاوه بر مشکلات ازدواج فرصت تحصیل از وی گرفته شود. مورد دیگر مسئله کودک‌همسری اشتغال این نوجوانان است، از آنجایی که باتوجه به وضعیت اشتغال در کشور امکان اشتغال برای افراد تحصیل کرده کمتر می‌باشد، پیدا کردن شغل برای این‌گونه افراد مشکل بزرگی به نظر می‌رسد. تمام این عوامل حقوق کودک علی‌الخصوص دختر را به خطر می‌اندازد و زندگی وی را در هاله‌ای از ابهامات قرار می‌دهد. بررسی‌ها نشان می‌دهد ازدواج در خانواده‌هایی که سطح فرهنگی و اقتصادی پایینی دارند و نیز پدران معتاد و فرزندان تک‌والد بیشتر هست. این ازدواج‌ها نه تنها در سال‌های اخیر روند نزولی نداشته، بلکه سیر صعودی نیز داشته‌اند. جالب‌تر اینکه اکثر این ازدواج‌ها در مناطق محروم روستایی ثبت می‌شوند، برخی از تعصبات که به شکل فرهنگ درآمده و نیز فقر فرهنگی و اقتصادی بر افزایش این پدیده تاثیر بسزایی دارد. به گونه‌ای که برخی خانواده‌ها برای تامین معیّشت کودکان، آنها را وادار به ازدواج با فردی بسیار بزرگتر از خود می‌کنند. این کودکان نیز پس از مدتی طلاق گرفته و بر آمار زنان بیوه می‌افزایند.

مساله دیگری که در کودک‌همسری حائز اهمیت است، ترک‌تحصیل دختران روستایی به دلیل نبود مدرسه راهنمایی و دبیرستان و یا به دلیل محدودیت‌‌های آموزشی می‌باشد. این کودکان تا پایه سوم‌ابتدایی به صورت مختلط تحصیل می‌کنند، ولی بعد از بلوغ‌سنی با مخالفت خانواده‌ها اجازه تحصیل از آن‌ها گرفته می‌شود. بدین‌ترتیب یا باید به مشاغل خانگی همچون قالی‌بافی روی‌آورند و یا ازدواج کنند که در اکثر موارد تن به ازدواج اجباری می‌دهند.

به یاد داشته باشیم که ازدواج قبل از بلوغ‌فکری کودک را با دنیایی از توقعاتی که بر آورده نمی‌شوند، روبه‌رو می‌کند که آسیب‌های ذکر شده نمونه کوچکی از آن‌هاست. امید است با توجه به کرامت و حیثیت هر فرد در حمایت از این کودکان معصوم بیشتر تلاش کنیم و این مسیر جز آگاهی بخشی ممکن نیست.

بیشتر بخوانید

ناصرالدین شاه قاجار ؛ خاقان معظم تورک

شاهنشاه تورک، شهنشاه کل ممالک محروسه قاجار، ملک الملوک تورک، سلطان معظم تورک، شاهِ شاهان، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *