سه شنبه - ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / حقوق بشر / آشنایی با ماده ۱ اعلامیه جهانی حقوق بشر و نقض صریح توسط حاکمیت شوونیستی ایران

آشنایی با ماده ۱ اعلامیه جهانی حقوق بشر و نقض صریح توسط حاکمیت شوونیستی ایران

با حقوق انسانی خود آشنا شویم :(۱)

۳۰ مورد قوانین حقوق بشر وجود دارد که  این موارد اساسی ترین حقوق انسانی هر انسانی است و متعلق به شماست.

نیازی نیست برای داشتن این حقوق از کسی اجازه بگیرید.

مهم نیست مرد هستید یا زن , اهل کجا هستید و چه باور و اعتقادی دارید .

این حقوق مال همه انسانهاست ،فقط آگاهی و شناخت کافیست که گام های ما را در جهت تضمین حقوق از دست رفته و بدست آوردن آزادی های اساسی مان تضمین مینماید.

انسانها در این جغرافیا بایستی بدانند و شناخت کافی از حقوق انسانی خود در جامعه ای که حاکمانش با اتکا به نا آگاهی مردمان، قوانین اساسی کشور را خالی از تناقض و بی عیب و نقص معرفی می کنند بدست آورده و در جهت کسب آزادی و حقوق انسانی خود گام های مستحکمی بردارند.

ماده یک اعلامیه جهانی حقوق بشر می گوید :

هر انسانی به محض تولد، با حقوقی مساوی با دیگر انسان ها زاده می شود، او «آزاد و برابر» به دنیا می آید و باید آزاد زندگی کند. حقوق برابر جزء جداناشدنی حقوق انسانی است و هر کسی مسول است که رفتاری انسانی با دیگران داشته باشد.

اما با وجود اینکه در اصل ۱۹ و ۲۰ قانون اساسی ایران, به برخورداری از حقوق مساوی و حمایت یکسان زن و مرد در برابر قانون و برخورداری از همه حقوق با رعایت موازین اسلامی اشاره شده است در عمل این قوانین تساوی مورد نظر در بند یک اعلامیه جهانی را تامین نکرده است.

چون همانگونه که در اصل ۴ قانون اساسی ایران اشاره شده است , کلیه قوانین و مقررات موجود در حکومت جمهوری اسلامی ایران بر اساس موازین اسلامی تنظیم شده‌اند و این اصل به طور غیر مستقیم بر تبعیض علیه زنان صحه می‌گذارد. در قوانین اسلام , زنان از حقوق برابر با مردان برخوردار نبوده بلکه زنان به عنوان برده و ملک مرد محسوب می‌شوند. در حقیقت احکام و فرامین مذهبی پایه و اساس تبعیض علیه زنان در جامعه کنونی ایران می‌باشد.
اصل تقلید که در قوانین اسلامی وجود دارد به عدم پذیرش عقلانیت و وجدان برای همه اشاره دارد , بدان معنی که تفهیم اجباری عدم استقلال فکری مردم والزام تقلید از یک مرجع تقلید ایجاد میشود.

پایمال نمودن حقوق ملل ساکن در جغرافیای ایران نام اعم از ملت تورک،عرب ،بلوچ و…و اعمال مجازاتهای سنگین برای فعالین مدنی که در راستای احقاق حقوق از دست رفته ملتشان مبارزه می کنند (فعالین ملی مدنی آزربایجانی که در راستای حقوق زبانی ملت تورک آزربایجان به مناسبت روز جهانی زبان مادری مراسمی خانگی برگزار کرده بودند هر کدام به بیش از ۱۰ سال زندان و ۲ سال تبعید از وطن محکوم گردیده اند) و همچنین پایمال نمودن حقوق پیروان سایر ادیان وعدم برابری حقوق پیروان ادیان با شیعه ۱۲ امامی مانند مسلمانان پیرو اهل سنت، پیروان ادیان مسیحی، یهودی، زرتشتی و دراویش و … اعمال مجازاتهای سنگین برای سایر گرایشات دینی و مذهبی از نشانه های نقض صریح ماده ۱ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد.

“اؤیرنجی”

بیشتر بخوانید

تاریخ اشکانیان، کتابی ناشناخته از نویسنده‌ای سرشناس / محمد رحمانی فر

محمد حسن خان اعتمادالسلطنه چهره‌ای نام آشنا در حوزه تاریخ‌نگاری و تاریخ‌پژوهی است. به نحوی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *