جمعه - ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / آلودگی زیست‌محیطی معدن مس سونگون ورزقان ؛ ترکیدگی مداوم لوله پساب!

آلودگی زیست‌محیطی معدن مس سونگون ورزقان ؛ ترکیدگی مداوم لوله پساب!

اؤیرنجى :  بار دیگر ترکیدگی لوله پساب کارخانه فرآوری معدن مس سونگون ورزقان که روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه به وقوع پیوسته موجب جاری شدن آب آلوده به پایین‌دست معدن شده است.

این حادثه که بامداد روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه به وقوع پیوسته است، باعث جاری شدن فلزات سنگین و زهاب اسیدی از معدن به رودخانه ایلقینا چای شده است. این رودخانه که با گذشتن از جنگل‌های قاراداغ به رودخانه آراز می‌ریزد، در سال‌های اخیر به دلیل تخلیه پساب‌های معدن سونگون تغییر رنگ داده و تمامی آبزیان این رودخانه تلف‌ شده‌اند.

گفتنی است این آب آلوده شیمیایی فرایند با PH حدود ۱۱، حاوی مواد شیمیایی خطرناک با فرمول نامشخص گزنانت، Z۱۱، مواد دیگری با عناوین کلکتور، کف‌ساز، آهک، سولفید سدیم و گازوئیل و غیره است که بعضی از این مواد بر اساس نوشته روی ظروف حمل آن به‌شدت خطرناک هستند. این آب آلوده از خروجی تیکنر یا پمپ‌ها وارد دره و رود ایلقینا چای و سپس رود آراز می‌شود و تمامی جانداران و روستاها و ساکنین متأثر و متضرر می‌شوند.

فعالان محیط‌زیست آزربایجان جنوبی در ورزقان در سال‌های اخیر بارها با تجمعات اعتراضی نسبت به آلودگی‌های ناشی از معدن سونگون و تخریب جنگل‌های قاراداغ هشدار داده‌اند.

معدن مس سونگون بیش از هزار هکتار از بکرترین جنگل‌ها و مراتع قاراداغ را تخریب کرده و همچنان درحال‌توسعه و جنگل‌خواری است. تصاویر ماهواره‌ای که از سوی سازمان فضایی ایران منتشرشده است نشان می‌دهد، طی بازه زمانی سی ساله (از سال ۱۳۶۶ تا سال ۱۳۹۶) اراضی جنگلی در اطراف معدن مس سونگون به نفع محدوده تحت استحصال معدن مس تخریب‌شده است.

معدن مس سونگون در شهرستان ورزقان و در هفتاد و هشت کیلومتری شمال تبریز واقع‌ شده است. این معدن بر روی کمربند مس شمال غرب قرار گرفته و با بیش از دو میلیارد تن حجم ذخیره زمین‌شناسی شناسایی‌شده، بزرگ‌ترین‌ معدن مس جغرافیای ایران و خاورمیانه است. معدن مس سونگون همچنین با نزدیک به ۱۵ هزار میلیارد تومان درآمد سالانه از پردرآمدترین بنگاه‌های اقتصادی است که تمامی سود و درآمد آن به مرکز (مناطق فارس نشین) و رژیم راسیستی حاکم بر جغرافیای ایران انتقال داده می‌شود.

بیشتر بخوانید

سناتور میچ مک‌کانل: اثر انگشت رژیم ایران در فعالیت‌های تروریستی در همه خاورمیانه دیده می‌شود

  اؤیرنجى : سناتور میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان سنای آمریکا، هر گونه لغو تحریم‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *