چهارشنبه - ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
خبر فوری
خانه / اخبار / آمریکا : اروپا در صورت عدم تغییر مواضعش درباره برجام با اعمال «تعرفه بر خودرو» روبرو خواهد شد!

آمریکا : اروپا در صورت عدم تغییر مواضعش درباره برجام با اعمال «تعرفه بر خودرو» روبرو خواهد شد!

اؤیرنجى : روزنامه واشینگتن‌پست روز چهارشنبه ۲۵ دی‌ خبر داد آمریکا سه کشور اروپایی عضو برجام را تهدید کرده است اگر رژیم ایران را ناقض برجام معرفی نکنند، بر واردات خودرو از این کشورها تعرفه ۲۵ درصدی وضع خواهد کرد.

فرانسه همراه با بریتانیا و آلمان سه‌شنبه هفته جاری اعلام کردند که مکانیسم حل اختلاف در برجام را فعال می‌کنند که می‌تواند در نهایت باعث اعمال دوباره تحریم‌های سازمان ملل علیه رژیم ایران شود.

فعال شدن این مکانیسم به معنی اعلام رسمی نقض برجام توسط رژیم ایران است، اما واشنگتن‌پست می‌نویسد معلوم نیست تصمیم اخیرا اعضای اروپایی برجام به خاطر تهدید ترامپ بوده است یا توقف تعهدات عملیاتی برجام توسط ناجمهوری اسلامی.

رژیم ایران هفته گذشته اعلام کرد که اجرای تعهدات عملیاتی خود در رابطه با برجام را متوقف می‌کند.

آمریکا ۱۸ اردیبهشت پارسال از برجام خارج شد و تحریم‌های سختی علیه رژیم ایران وضع کرد و از اعضای اروپایی برجام نیز خواسته است که از توافق هسته‌ای خارج شوند.

تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات خودرو آمریکا از این سه کشور برای خودروسازان اروپایی بسیار خطرناک است، چرا که ایالات متحده بزرگترین بازار خودرو شرکت‌های اروپایی است.

بر اساس آمارهای کمیسیون اروپا، حدود ۲۹ درصد از صادرات خودروی این قاره در سال ۲۰۱۸ به آمریکا بوده است. ایالات متحده در این سال ۳۷ میلیارد دلار خودرو از اروپا وارد کرده است.

حدود یک‌چهارم کل واردات خودرو آمریکا از اروپا انجام می‌شود و این کشور بازار بسیار مهمی برای خودروسازان اروپایی خصوصا آلمان است.

شرکت‌های اروپایی در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۲۸ میلیارد دلار صادرات خودرو به بازارهای جهانی داشتند که چهار میلیارد دلار کمتر از ۲۰۱۷ بود. سهم آلمان از این بازار ۷۰ میلیارد دلار بوده است.

از سوی دیگر، شرکت‌های اروپایی در سال ۲۰۱۸ از طریق واحدهای تولیدی خود در ایالت‌های مختلف آمریکا، خصوصا کارولینای جنوبی، آلاباما، می‌سی‌سی‌پی و تنسی سه میلیون خودرو تولید کرده‌اند که معادل ۲۷ درصد از کل تولید خودرو آمریکا در همین سال بوده است.

آمریکا قبلا نیز اتحادیه اروپا را به افزایش تعرفه خودروهای وارداتی تهدید کرده بود، اما درخواست داشت که شرایط بهتری برای صادرات آمریکا به این اتحادیه ایجاد کند

بیشتر بخوانید

وزیر پیشنهادی روحانی برای وزارتخانه “صمت” در مجلس فرمایشی رأى نیاورد

اؤیرنجى : مجلس فرمایشی رژیم ایران به حسین مدرس‌خیابانی، که حسن روحانی هفته پیش برای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *