سه شنبه - ۱۲ فروردین ۱۳۹۹
خبر فوری
خانه / آذربایجان / آیا زلزله بزرگ۶/۸ ترکیه( شهر الازیغ) در آذربایجان تاثیری دارد؟ / دکتر توحید ملک زاده

آیا زلزله بزرگ۶/۸ ترکیه( شهر الازیغ) در آذربایجان تاثیری دارد؟ / دکتر توحید ملک زاده

 

(دکترای مهندسی ژئوفیزیک ؛ عضو هیئت علمی دانشگاه)

وقوع زلزله بزرگ ۶/۸ درجه ای زلزله در عمق ۶/۷۵ کیلومتری زمین در شرق ترکیه در نزدیکیهای الازیغ و پس لرزه ها در شهر همسایه الازیغ به نام مالاطیا مربوط به فعال شدن یکی از مهمترین گسلهای ترکیه به نام گسل شرق آناطولی می باشد که که از نزدیکی های دریای مدیترانه شروع و به صورت کمانی به شرق ترکیه و به نزدیکی های ایران می رسد. این گسل و فعالیتهای آن برای متخصصین زلزله شناسی ترکیه بسیار آشناست.

محل تقاطع دو گسل بنیادی، بزرگ و مخرب ترکیه به نامهای: گسل شمال آناطولی و گسل شرق آناطولی مکانی است به نام کارلی اووا که به صورت زون لرزه زا در شرق دریاچه وان می باشد. فعالیت این گسل توسط اساتید ترکیه به شدت رصد می شد و متخصصان زلزله شناسی وقوع زلزله تا ۷ درجه را به مدیریت بحران ترکیه اعلام کرده بودند. تا نصف شب تعداد تلفات شش کشته و تخریب حدود ده آپارتمان و خانه مسکونی گزارش شده است. به نظر می رسد با آماده بودن مردم و مقامات، علیرغم بزرگی زلزله، خسارات جانی و مالی کمتر از حد معمول باشد.

زلزله الازیغ ترکیه به جهت دور بودن از جغرافیای ایران، به صورت مستقیم نمی تواند تاثیری در فعال شدن گسل های آذربایجان داشته باشد ولی می تواند به تدریج با کشیده شدن به غرب، گسلهای نزدیک را تحریک نماید.۵ بهمن ۱۹۸

 

بیشتر بخوانید

‍ ۳۰ مارس ؛یکصد و دومین سالروز قتل عام شدن ملت تورک آزربایجان به دست ارامنه

یکصد و دو سال پیش ارامنه در دو سوی رود آراز ملت تورک آزربایجانی را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *