خانه / اخبار / آیا سیل وزیر کشور را نیز با خود خواهد برد؟

آیا سیل وزیر کشور را نیز با خود خواهد برد؟

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران همچنان در قشم به سر می‌برد. اسحاق جهانگیری معاون اول او برای پیگیری وضعیت استان‌های مازندران و گلستان به شمال کشور رفت و استاندار گلستان را برکنار کرد. روزنامه جمهوری اسلامی خواستار برکناری یا استعفای وزیر کشور شد. دو نماینده مجلس هم می‌گویند که وزیر کشور باید پاسخگوی وضعیت به وجود آمده باشد.

سیل در گلستان، مازنداران و خراسان شمالی خسارت بسیاری به بار آورد است. شماری از روستا‌ها به صورت کامل زیر آب رفتند. رئیس سازمان بازرسی استاندار برکنار شده گلستان را مسئول وضعیت به وجود آمده دانسته و گفته که دولت به توصیه‌های این سازمان توجه نکرده است.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران سوم فروردین، چهار روز پس از جاری شدن سیل راهی استان گلستان شد و همانجا مناف هاشمی، استاندار این استان را که به مرخصی و خارج از ایران رفته بود، برکنار کرد.

پس از برکناری هاشمی، حال یک نماینده مجلس و روزنامه جمهوری اسلامی خواستار برکناری وزیر کشور شده‌اند.

روزنامه جمهوری اسلامی صبح چهارم فروردین در یک متن کوتاه که در کانال تلگرامی این روزنامه منتشر شد، عدم حضور مناف هاشمی را «شرم‌آور» و اظهارات عبدالرضا رحمانی فضلی در باره این موضع را «شرم‌آورتر» خواند و نوشت که «اگر هر کشور دیگری بود وزیر و استاندارش حداقل باید استعفاء می‌دادند».

رحمانی فضلی در یک برنامه تلویزیونی گفته بود که استاندار گلستان از یک ماه قبل درخواست مرخصی خود را ارائه کرده و برای یک مشکل خانوادگی به خارج از کشور رفته بود.

او گفته بود که به استاندار گلستان گفته که «اگر مشکلی پیش نمی‌آید، برو».

ناصر سراج رئیس سازمان بازرسی جمهوری اسلامی نیز چهارم فروردین حضور استاندار سابق گلستان در خارج از کشور را «بی مسئولیتی» خواند و گفت که این سازمان قطعا این موضوع را بررسی می‌کند و استاندار برکنار شده «باید پاسخگو باشد».

به گفته سراج، مناف هاشمی در روز نخست جاری شدن سیل در استان گلستان حضور داشته و در واکنش به این مسئله گفته است؛ «مشکلی پیش نخواهد آمد و آب راهی دریا می‌شود».

او گفت که هاشمی حتی اگر عذر موجهی داشته نباید استان را هنگام جاری شدن سیل ترک می‌کرد.

به گفته سراج سازمان بازرسی به زودی گزارش این حادثه تهیه می‌شود و «اگر قصوری در این زمینه وجود داشته باشد، حتما به آن رسیدگی خواهد شد».

مناف هاشمی، استاندار برکنار شده گلستان که از او به عنوان یکی از گزینه‌های ریاست سازمان امور مالیاتی نام برده می‌شود، سوم فروردین به «خبرآنلاین» گفت که در بهترین حالت استان را ترک کرده و به موقع به محل کارش برگشته است.

آنگونه که یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفته ماجرای مرخصی هاشمی پس از وقوع سیل با برکناری او به پایان نمی‌رسد و قوه مقننه ایران در نظر دارد پرونده او را بررسی کند.

حسین‌علی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر و میمه در مجلس شورای اسلامی که ترک محل کار به هنگام وقوع سیل از سوی استاندار سابق گلستان را «دور از انصاف و انسانیت» خوانده، گفته است: مجلس پس از پایان تعطیلات نوروزی به این موضوع رسیدگی می‌کند تا مشخص شود که «هاشمی دو تابعیتی بوده یا نه».

او گفته که «وزیر کشور باید به مجلس و افکار عمومی پاسخ بدهد که چرا موقعی که برای استاندار مرخصی صادر می‌کرده، از سازمان ‌هواشناسی‌ وضعیت آب و هوایی ‌را جویا نشده تا با پیش بینی درست، از اعطای مرخصی به ‌اقای هاشمی منصرف شود».

حاجی دلیگانی موافقت با مرخصی استاندار گلستان را «مشکوک» دانسته و گفته که اگر وزیر کشور روشنگری قانع کننده‌ای انجام ندهد، «مجلس حتما بعد از تعطیلات اقدامات لازم را با قاطعیت انجام می‌دهد».

محمود صادقی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی نیز پیشتر به سایت «انتخاب» گفته بود که مجلس با مناف هاشمی و رحمانی فضلی برخورد خواهد کرد.

رحمانی فضلی وزیر کشور دولت حسن روحانی برای پیگیری امدادرسانی به مناطق سیل زده به شمال ایران سفر کرده است.

در این بین ناصر سراج، رئیس سازمان بازرسی جمهوری اسلامی نیز مناف هاشمی استاندار برکنار شده گلستان را به کوتاهی در انجام مسئولیتش متهم کرد و گفت که این سازمان موضوع کوتاهی استاندار را پیگیری می‌کند.

به گفته سراج، مناف هاشمی که شامگاه سوم فروردین از مقام خود برکنار شد، یک روز قبل از نوروز که سیل جاری شد در استان حضور داشته اما گفته است؛ چیزی نیست و اتفاقی نمی‌افتد.

او با بیان اینکه استاندار سابق گلستان «قطعا باید پاسخگو اعمال خود باشد»، گفت که اگر مسئله دست‌کم گرفته نمی‌شد و مسیر سیل را به مناطق مختلف هدایت می‌کردند قطعا این اتفاق رخ نمی‌داد.

سراج همچنین از تشکیل جلسه مسئولان استان گلستان پیش در نخستین روز جاری شدن سیل پرده برداشت و فاش کرد: وقتی مسئولان به استاندار موضوع را می‌گویند، پاسخ می‌دهد که اتفاقی نمی‌افتد و آب به سمت دریا می‌رود.

به گفته سراج همه مردم منطقه آق‌قلا اذعان کردند که اگر سیل دست‌کم گرفته نمی‌شد این خسارت‌ها به وجود نمی‌آمد.

مناف هاشمی استاندار گلستان اول فروردین امسال در حالیکه بسیاری از مناطق این استان بر اثر وقوع سیل زیر آب رفته بود، در مرخصی خارج از کشور به سر می‌برد.

وزیر کشور جمهوری اسلامی رسیدگی به مشکلات خانوادگی را دلیل مرخصی و سفر هاشمی اعلام کرده اما خود او گفته که برای درمان به خارج از کشور رفته بود.

سیل در استان‌های گلستان، مازندران و خراسان شمالی موجب کشته شدن شماری از ساکنان و زیر آب رفتن روستاها شده است. سازمان هواشناسی ایران نسبت به بارش شدید باران و وقع سیل در ۱۰ استان دیگر هشدار داده است. وزارت کشور نیز در پنج استان که احتمال وقوع سیل در آنجا بالا است، ستاد ویژه تشکیل داده است.

 

بیشتر بخوانید

توقیف نفت کشی رژیم ایران توسط دولت جبل الطارق یکماه دیگر تمدید شد

اؤیرنجى: دادگاه عالی جبل‌الطارق توقیف نفتکش «گریس ۱» حامل نفت خام ایران به سوریه را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *