خانه / آذربایجان / ابراز نگرانی فرانسه از بروز تنش در قره‌باغ

ابراز نگرانی فرانسه از بروز تنش در قره‌باغ

اؤیرنجی: رئیس جمهور فرانسه از تشدید تنش‌ها در روزهای اخیر در منطقه قره‌باغ آذربایجان ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش دفتر رسانه‌ای ریاست جمهوری آذربایجان٬ الهام علی‌اف رئیس جمهور این کشور با امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود به صورت تلفنی گفتگو کرده است.

براساس این گزارش٬ مکرون در تماس تلفنی با علی‌اف از تشدید تنش‌ها در منطقه در روزهای اخیر ابراز نگرانی کرده است.

مکرون همچنین بر اهمیت ادامه مذاکرات ارمنستان و آذربایجان و اجرای مفاد توافق‌نامه سه‌جانبه که ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ توسط رهبران روسیه٬ آذربایجان و ارمنستان امضا شده٬ تاکید کرده و از ادامه گفت‌وگو بین دو کشور حمایت کرده است.

در این مکالمه تلنفی علی‌اف نیز گفت: یک اقدام تحریک‌آمیز نظامی دیگر از سوی ارمنستان به خاک آذربایجان که در آن عناصر روسی به طور موقت مستقر بودند، انجام شد و در نتیجه آن یک سرباز آذربایجانی جان خود را از دست داد. مسئول این تنش‌ها ارمنستان است.

رئیس جمهور آذربایجان تاکید کرد: سربازان ارمنی و واحدهای نظامی غیرقانونی ارمنی موجود در منطقه قره‌باغ آذربایجان باید خاک مان را ترک کنند. ایروان بیانیه سه‌جانبه ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰ را نقض کرده و به تعهدات خود عمل نکرده است.

علی‌اف تصریح کرد که در نتیجه توافق صورت گرفته با وزارت دفاع روسیه مطابق با مفاد بیانیه سه‌جانبه، مسیر جدیدی که جایگزین کریدور لاچین خواهد بود٬ مشخص شد. این جاده توسط جمهوری آذربایجان ساخته شده و در شرف اتمام است. قرار است با اتمام این پروژه عناصر روسی در آن جاده مستقر شوند.

بیشتر بخوانید

«سم یونجه در شربت نذری»؛ دلیل مسمومیت ۲۶۰ نفر و جان‌باختن یک کودک

اؤیرنجی: یک هفته پس از انتشار خبر مسموم‌شدن ۲۶۰ نفر از اهالی یک روستا در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *