دوشنبه - ۵ فروردین ۱۳۹۸
خانه / حقوق بشر / ابراهیم نوری مبارزی خستگی ناپذیر / یاشار قاراداغلی

ابراهیم نوری مبارزی خستگی ناپذیر / یاشار قاراداغلی

در طول تاریخ معاصر آزربایجان شاید کمتر کسی را سراغ داشته باشیم در سنین نوجوانی به کرات توسط عوامل امنیتی دستگیر شده باشد و یکی از دغدغه های اصلی جلسات امنیتی حکومت، حداقل در سطح شهر اهر باشد، طوریکه بارها تهدیدهایی در قالبهای محترمانه توسط مهره های امنیتی و دستگیریهای مکرر و خانه گردیهای اطلاعاتی موید این نکات می باشد.

ابراهیم از همان اوان نوجوانی وقتی در شهر اهر شناخته می شود، همه ساکنین شهر اهر او را به عنوان میلتچی میشناسند و وقتی حادثه ای غیر متعارف در آزربایجان اتفاق می افتد همه از او و دیگر فعالین به عنوان میلتچی و حافظ منافع آزربایجان انتظار دارند، اقدامی انجام دهند.

یادم هست زمانی که ابراهیم در سلماس در حال سپری نمودن دوران سربازی خویش بود در جاده اهر- تبریز چندین تصادف مرگبار اتفاق افتاده و این حودادث ناگوار مردم اهر را بسیار نارحات کرده بود. این مسئله در بین مردم که چه باید کرد دغدغه اصلی همشهریان اهری گردیده بود و از طرف چندین نفر در فضای مجازی فراخوان اعتراض داده شده و به این دلیل یگان ویژه در معابر اصلی شهر اهر مستقر شده بود، بنده در حال گذر از میدان شهرداری از چندین نفر از بسیجیها شنیدم که به همدیگر میگویند: “بو ابراهیم نوری دای شورون چیخاردیب، هر یئری دولدوروبدو کی تظاهرات ائلییه جه ییک” در حالیکه ابراهیم در سلماس سرباز بود و بیخبر از وضعیت شهر اهر…

ابراهیم نوری علی رغم جوان بودن دارای تجربه فراوان بوده و  یکی از میلتچیهای معتبر و فعال آزربایجان است که تا بحال با فعالیتهای قانونی و مدنی خویش قوه های امنیتی را درگیر خودش کرده وآنها را در برخورد با ایشان به حالت استیصال درآورده است. زیرا در زندان نیز به فعالیتهای روشنگرانه خویش ادامه می دهد و همیشه به این امر تاکید دارد که مبارزه برای احقاق حقوقمان در هر زمان و مکانی باید ادامه یابد حتی در پشت میله های زندان.

خاطره دیگری هم از این فعال راستین حرکت ملی آزربایجان وجود دارد که بیانش خالی از لطف نیست. در جریان برنامه فتیله در اهر من را گرفتند وقتی به کلانتری رسیدم، دیدم رییس اطلاعات سرش پایین است و ابراهیم چنان او را ارشاد میکند (دانناییر) و او فقط به نشانه اینکه ما ماموریم و معذور سر تکان میدهد.

ابراهیم علی رغم جثه ریز اراده آهنینی دارد که میتواند بندهای زندان را به ستوه آورد و شوونیزم را شرمنده شهامت خود کند.

ابراهیم نوری دانشجوی رشته حقوق و از فعالان مدنی آزربایجان و ساکن شهر اهر است که الان به جرم حمایت از تورکهای اویغور و قاراباغ در روز قدس به هفت ماه حبس محکوم شده است و همزمان با فراخوان قورولتای بزرگ  قلعه بابک در تهران دستگیر گردیده است و در  حال حاضر در زندان اوین محبوس می باشد.

بابکین گئتدیسه بوش قالماییب اما اوجاغین

دولودور مین ائله اوغلانلاریلا هر بوجاغین

بیشتر بخوانید

آتش و اوجاق در آیین باستان تورکان

بعد از نیاز انسان به آتش ،اولگن (خدای آسمان-اولو گون (خورشید بزرگ)) از آسمان دو …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *