خانه / اخبار / اتحادیه اروپا: راه‌اندازی دومین آبشار سانتریفوژهای نسل ششم ایران مغایر با برجام است

اتحادیه اروپا: راه‌اندازی دومین آبشار سانتریفوژهای نسل ششم ایران مغایر با برجام است

اؤیرنجی: پیتر استانو، سخنگوی ارشد امور خارجی اتحادیه اروپا، روز سه‌شنبه ۳۱ خرداد گفت که راه‌اندازی دومین آبشار سانتریفوژهای نسل ششم توسط ایران «مغایر با برجام و نگران‌کننده» است.

یک گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که ایران با آماده کردن آبشاری از ۱۶۶ دستگاه سانتریفوژ پیشرفته آی‌آر-۶ در سایت فردو، غنی‌سازی اورانیوم را تشدید کرده است.

پیتر استانو روز سه‌شنبه در یک نشست خبری در پاسخ به پرسشی در این رابطه گفت که «در رابطه با اقدامات مغایر با برجام ایران، چه آنچه الان اشاره کردید و چه آنچه پیشتر رخ داده، برای ما نگران‌کننده بوده و هست و این دقیقاً دلیلی است که ما باید به اجرای کامل برجام بازگردیم».

او افزود: «زیرا تنها زمانی که تعهدات به‌طور صد درصد انجام شود، زمانی که برجام صد درصد قابل کنترل باشد، زمانی که تمام طرفین به تعهدات خود بر اساس توافق برجام عمل کنند، تنها در این صورت است که ما می‌توانیم از اجرای کامل و کارایی برجام اطمینان حاصل کنیم».

حکومت ایران از سال ۹۸- یک‌سال پس از خروج آمریکا از برجام- به‌تدریج از بسیاری تعهدات خود در چارچوب این توافق عدول کرده و علاوه‌بر از سرگیری غنی‌سازی ۲۰ و ۶۰ درصدی، پروتکل الحاقی برای بازدید سرزده بازرسان آژانس را نیز به حالت تعلیق در آورده است.

مذاکرات هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی بیش از سه ماه است که متوقف شده اما پیتر استانو در نشست خبری روز سه‌شنبه خود گفت که به باور او موضوع احیای برجام «به توافق نهایی بسیار نزدیک است».

بیشتر بخوانید

یک پرده از فساد حسین طائب در صنعت پتروشیمی

اؤیرنجى: نقش حسین طائب، رئیس سابق سازمان تروریستی اطلاعات سپاه در چشم‌پوشی از تخلفات و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *