سه شنبه - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
خبر فوری
خانه / اخبار / اجرای حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری آقای “عباس لسانی” فعلا متوقف می گردد!

اجرای حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری آقای “عباس لسانی” فعلا متوقف می گردد!

اؤیرنجى : آقای “عباس‌لسانی” فعال ملی_ سیاسی شناخته شده آزربایجانی که صبح روز شنبه ۱۵ دی ماه ۱۳۹۷ توسط شعبه اجرای احکام دادگاه انقلاب اردبیل دستگیر و جهت اجرای حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری به زندان تبریز فرستاده شده بود با اعتراض کتبی به روند دادرسی ، صدور و ابلاغ حکم، امروز یکشنبه ۱۶ دی‌ماه تحت‌الحفظ از قرنطینه زندان تبریز به شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز برده شده و اعتراضش پس از بررسی، وارد شناخته شده است.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از منابع آگاه در حرکت ملی آزربایجان جنوبی و نزدیکان آقای عباس لسانی ؛ ” اهرابی ” قاضی این پرونده با پذیرش اعتراض این فعال ملی شناخته شده آزربایجانی مبنی بر نقص محتویات پرونده و پروسه دادگاه غیابی که با استناد به تبصره ۲ ماده ۴۰۶ قانون آیین دادرسی کیفری صورت گرفته ضمن صدور وثیقه مجدد ( یکصد میلیون تومان) برای آزادی موقت ، ۲۵ دی‌ماه جاری را نیز وقت واخواهی برای این پرونده تعیین کرد.

به موجب تبصره ۲ ماده ۴۶ قانون آیین‌ دادرسی کیفری:
« حکم غیابى که ظرف مهلت مقرر از آن واخواهى نشود، پس از انقضاى مهلت هاى واخواهى و تجدیدنظر یا فرجام به اجراء گذاشته مى شود.

هرگاه حکم دادگاه ابلاغ واقعى نشده باشد، محکومٌ علیه مى تواند ظرف بیست روز از تاریخ اطلاع، واخواهى کند که در این صورت، اجراى رأى، متوقف و متهم تحت الحفظ به همراه پرونده به دادگاه صادرکننده حکم اعزام مى شود. این دادگاه در صورت اقتضاء نسبت به أخذ تأمین یا تجدیدنظر در تأمین قبلى اقدام مى کند »

در اعتراض امروز این فعال سرشناس آزربایجانی  مبنی بر غیرقانونی بودن احضارها که همگی از طریق اس‌ام‌اس صورت گرفته معلوم شده که اس‌ام‌اس‌ها پس از صدور برگه‌های رسمی توسط این دادگاه و صرفا جهت اطلاع ارسال می‌شده است. برگه‌هایی که تحویل آن در اسناد پرونده به امضای شخصی به نام “محسن‌برزگر” ثبت گردیده که احراز هویتش و ارتباط او با این پرونده هنوز مشخص نشده است.

عباس‌لسانی در ۱۱ تیرماه امسال در شهر اردبیل بازداشت و پس از انتقال به اداره اطلاعات تبریز در شعبه ۱۱ دادیاری این شهر به:
« فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق سخنرانی در مراسم خاکسپاری مرحوم حسن دمیرچی موزیسین و فعال مدنی شناخته شده آذربایجانی تفهیم اتهام شد. »

وی پس از آزادی موقت به قید وثیقه پنجاه میلیون تومانی در چندین نوبت از طریق اس‌ام‌اس در جریان تشکیل دادگاه ، صدور و به اجرا درآمدن حکم در این پرونده که همگی نامعلوم و بدون ابلاغ و احضار رسمی بود قرار گرفت.

لسانی با غیرقانونی دانستن روند دادرسی در هیچ مرحله‌ای حاضر به تمکین احضارها و ابلاغهای صورت گرفته از طریق اس‌ام‌اس‌های ارسالی از شعبه ۲ دادگاه انقلاب تبریز نشد.

خبر حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری او نیز از طریق پیگیری خانواده‌اش در پی اس‌ام‌اس نهایی دادگاه صادر کننده حکم مبنی بر ارسال پرونده به اجرای احکام شعبه انقلاب اردبیل دریافت و منتشر شد،
با قبول نقص در محتویات پرونده وغیابی بودن حکم صادره از سوی قاضی شعبه ۲ انقلاب تبریز آقای اهرابی، تیر دادستان اردبیل آقای عتباتی و مسئولین اطلاعاتی و امنیتی در اصرارشان برای اجرای حکم آقای عباس لسانی به سنگ خورد.اما برای بدست آوردن دل مصرین برای اجرای حکم ؛آقای اهرابی پنجاه میلیون تومان وثیقه را به یکصد میلیون تومان تبدیل کرد

بیشتر بخوانید

درخواست آزادی “امیر ستاری” و دیگر محبوسین آزربایجانی بر دیوارهای اردبیل نقش بست + تصاویر

اؤیرنجى : فعالین ملی آزربایجانی امروز به مورخه ٢٧ خرداد ١٣٩٨ و همزمان با هشتمین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *