چهارشنبه - ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / احضار علی خیرجو به اداره اطلاعات اردبیل با امکان داشتن وکیل

احضار علی خیرجو به اداره اطلاعات اردبیل با امکان داشتن وکیل

اؤیرنجى : علی خیرجو فعال ملی مدنی آزربایجانی در صحفه ای اینستاگرامی شخصی خویش اطلاع داده است که شعبه دهم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اردبیل با صدور ابلاغیه‌‌ای از این فعال مدنی اردبیلی خواسته است حداکثر ظرف ۵ روز با امکان داشتن وکیل جهت اخذ توضیح در اداره اطلاعات این شهر حضور بعمل رساند.

در اتفاقی نادر این احضاریه بعد آن صادر شده که دادگاه تجدید نظر اردبیل رأی صادره در دادگاه بدوی علیه آقای خیرجو را فاقد دلایل قضایی خوانده و این فعال مدنی نیز به احضار تلفنی و غیرقانونی کارشناس پرونده تمکین نکرده است.

شعبه ۱۱۰ بیدادگاه کیفری اردبیل آذرماه امسال علی خیرجو و میثم جولانی دیگر فعال تورک آزربایجانی را که توسط نیروهای امنیتی در منازل شخصیشان در این شهر دستگیر شده بودند به اتهام “مشارکت در اخلال در نظم عمومی از طریق ایجاد هیاهو و جنجال” هر کدام به ۴ ماه حبس تعزیری و ۲۰ ضربه شلاق محکوم کرده است.

این دو فعال تورک پس از بازداشت دو اتهام دیگر نیز به آنها منتسب گردیده که جهت بررسی به دادگاه انقلاب این شهر ارجاع داده شده‌اند.

گفتنی است بازداشت این دو فعال آزربایجانی در جریان اعتراضات شهرهای آزربایجان علیه سیاستهای حمایتی حکومت ایران از اشغالگری قره‌باغ توسط دولت ارمنستان صورت گرفته است.

فیلمها و عکسهای منتشره مرتبط با دستگیری آقای خیرجو نشان می‌دهد ماموران امنیتی و انتظامی جهت بازداشت این فعال مدنی بدون ارائه حکم بازداشت با دیوار نوردی اقدامِ ورود به خانه کرده و ضمن ضرب و جرح ایشان و خانواده‌اش همسایگان معترض را نیز مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

لازم به ذکر است حکومت ایران در جنگ آزربایجان و ارمنستان سیاست حمایت از ادامه اشغال قره‌باغ را پیشه و اعتراضات مردمی شهرهای آزربایجان در ایران به این مسئله را سرکوب و صدها شهروند معترض را بازداشت ، شکنجه و تحت پیگرد قضایی قرار داد.

بیشتر بخوانید

تعطیلی اصناف غیرضروری بازار تبریز با شروع موج چهارم کرونا!

اؤیرنجى : با شروع موج چهارم و افزایش بی‌سابقه آمار همه‌گیری بیماری کرونا، برای مقابله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *