دوشنبه - ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
خبر فوری
خانه / آذربایجان / ارتش مظفر آزربایجان در آغدام مستقر گردید.

ارتش مظفر آزربایجان در آغدام مستقر گردید.

اؤیرنجى : در راستای توافقنامه آتش بس که روز دهم نوامبر میان آزربایجان و ارمنستان با وساطت روسیه امضا شد، نیروهای ایروان از استان آغدام خارج و ارتش آزربایجان در این منطقه مستقر می‌شود. همچنین ارمنی‌هایی که پس از اشغال در برخی از روستاها ساکن شده‌اند نیز منطقه را ترک می‌کنند.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که خودروهای زرهی ارتش آزربایجان به سمت آغدام در حال حرکت هستند و مردم نیز در کنار جاده آنها را بدرقه می‌کنند.

در همین حال ارتش ارمنستان در ادامه عقب نشینی از منطقه آغدام، ایستگاه پلیس، مراکز دیده‌بانی و ساختمانی مورد استفاده را به آتش کشیده است.

بر اساس توافق نامه آزربایجان و ارمنستان که روز دهم نوامبر با وساطت روسیه امضا شد، نظامیان ارمنستان باید تا روز ۲۰ نوامبر استان آغدام را ترک و به اشغال این منطقه پایان دهند.

تقریباً ۷۷ درصد استان آغدام در سال ۱۹۹۳ توسط ارتش ارمنستان اشغال و حدود ۲۰۰ هزار نفر از مردم آزربایجانی مجبور به خروج از زادگاهشان شده بودند. مرکز شهر آغدام و بسیاری از روستاها آن پس از اشغال، غارت و ویران شده‌اند.

بسیاری از این آوارگان آزربایجانی در انتظار بازگشت به سرزمین خود و آبادانی مجدد آن هستند.

گفتنی است طبق دهم نوامبر طرف ارمنی می‌بایست روز ۱۵ نوامبر از کلبجر و اول دسامبر نیز از لاچین خارج شود. البته جمهوری آزربایجان با توجه به شرایط جوی و اقلیم برای تخلیه کلبجر به ارمنستان ۱۰ روز دیگر مهلت داده است.

بیشتر بخوانید

درهای زندان را باز کنید؛ کرونا جان محبوسین آزریایجانی را تهدید میکند

  اؤیرنجى : طی روزهای گذشته و پس از حاد شدن شرایط اکثر شهرهای ایران …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *