چهارشنبه - ۲۸ آذر ۱۳۹۷
خانه / آذربایجان / اردوغان؛ روابط با آزربایجان براساس ایده “یک ملت، دو دولت” است.

اردوغان؛ روابط با آزربایجان براساس ایده “یک ملت، دو دولت” است.

اؤیرنجى: رئیس جمهور ترکیه در کنفرانس مشترک مطبوعاتی با الهام علی اف رئیس جمهور آزربایجان در باکو بر لزوم افزایش روابط ترکیه و جمهوری آزربایجان بر اساس ایده «یک ملت، دو دولت» تاکید کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در کنفرانس مشترک مطبوعاتی با الهام علی اف رئیس جمهور آزربایجان در باکو گفت: روابط بین ترکیه و جمهوری آزربایجان بر اساس ایده «یک ملت، دو دولت» تقویت می یابد.

وی افزود: “تاکنون در این راستا حرکت کرده ایم و از این به بعد نیز به این منوال ادامه خواهیم داد.

حمایت خود را در زمینه های آموزشی، بیمارستان های دولتی و هر مورد دیگری برای افزایش رفاه زندگی برادران خود در نخجوان، به ویژه در مناطق مرزی ترکیه ادامه خواهیم داد.

وی با اشاره به برگزاری مراسم سوگند پس از انتخابات ۲۴ ژوئن و انجام اولین سفر رسمی پس از آن به آزربایجان اظهار داشت: «در مذاکرات رو در رو و بین هیئتی با مقامات آزربایجان فرصت ارزیابی آنچه تاکنون انجام شده و از این به بعد انجام خواهد شد را یافتیم. روابط با آزربایجان چه در زمینه انرژی و چه در زمینه صنایع دفاعی اهمیت بسزایی دارد.

ترکیه، صادرات صنعت دفاعی خود را افزایش داده و خواهان به اشتراگ گذاری آن با کشورهای برادر است.

ترکیه در زمینه صنایع دفاعی همانگونه که می دانید از کشوری محتاج در ۱۵ سال گذشته به کشوری که بخش اعظم نیازهای خود را تولید می کند تبدیل شده است. کشوری که قادر به تامین ۲۰ درصد نیازهای خود بود اکنون ۶۵ درصد آن را تامین می کند. ترکیه اکنون صادرات در زمینه صنایع دفاعی را افزایش داده است. می خواهیم که این را با کشورهای برادر بیشتر و بهتر به اشتراک بگذاریم.”

اردوغان خاطرنشان کرد که خواهان افزایش حجم تجارت خارجی با آذربایجان به دو برابر و سه برابر رقم موجود هستند.

رئیس جهمور ترکیه گفت: “حساسیت برادرم الهام علی اف در رابطه با مبارزه با فتو و همچنین هماهنگی متقابل ما علیه کسانی که در ترکیه فعالیت هایی علیه جمهوری آزربایجان انجام می دادند، زمینه رفع بسیاری از مسائل را فراهم کرد.

ان شاءالله با همکاری بنیاد معارف ترکیه و وزارت آموزش ملی آزربایجان به حضور و فعالیت های اعضای فرقه فتو در این کشور نیز به سرعت خاتمه خواهیم داد.”

بیشتر بخوانید

ایواز طاها : چهار برنامه‌ی سخنرانی‌ام در دانشگاه‌ها لغو شده است

اؤیرنجى : ایواز طاها نویسنده برجسته آزربایجانی از لغو پی در پی سخنرانی هایش در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *