خانه / اخبار / اردوغان : در صورت عدم کمک رسانی درهای اروپا را به روی پناهجویان باز خواهیم کرد.

اردوغان : در صورت عدم کمک رسانی درهای اروپا را به روی پناهجویان باز خواهیم کرد.


اؤیرنجى: رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز پنجشنبه ۱۶ آبان گفت آنکارا در صورتی‌ که از جانب اتحادیه اروپا کمکی برای میزبانی از پناهجویان سوری دریافت نکند، درهای اروپا را به روی آنان باز خواهد کرد.رئیس‌جمهور ترکیه تاکید کرد رویکرد اخیر اتحادیه اروپا در قبال کشورمان را سازنده نمی‌دانیم.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از خبرگزاری آناتولی؛ رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه طی نشست خبری مشترک با ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان در بوداپست پایتخت این کشور گفت “رویکرد اخیر اتحادیه اروپا در قبال ترکیه را سازنده نمی‌دانیم.

اردوغان افزود: «اختلافات چند کشور عضو نباید به روابط ترکیه و اتحادیه اروپا خدشه وارد کند. اهمیت عضویت کامل ترکیه در اتحادیه اروپا باید به اندازه کافی درک شود»

ادامه سخنان رئیس‌جمهور ترکیه در این نشست خبری به شرح زیر است:

-هیچ کشوری به اندازه ترکیه علیه داعش قاطعیت به خرج نداده است. خواهر و همسر البغدادی را دستگیر کردیم. سیزده نفر از افراد نزدیک به وی نیز توسط ترکیه بازداشت شده‌اند.

-در مرحله اول بیش از ۳ هزار داعشی را در البا از پای درآورده و دستگیر کردیم. اکنون بیش از ۱۱۵۰ عضو داعش در زندان های ترکیه هستند.

-میزبان ۴ میلیون پناهجو در ترکیه هستیم. تعداد قابل توجهی از آنها قصد مهاجرت به اروپا را دارند. هدف از ایجاد منطقه امن در سوریه، ایجاد شرایط برای بازگشت پناهجویان به خانه و کاشانه‌شان است.

-متاسفانه برخی شرکای راهبردی ما با سرکردگان گروه تروریستی (پ.ک.ک) دیدار و اعلام همبستگی می‌کنند. مظلوم کوبانی تفاوتی با ابوبکر البغدادی ندارد. تروریسم و تروریست، خوب و بد ندارد. اگر قرار است به مبارزه ادامه دهیم، باید قاطع باشیم.

-هفتاد و شش هزار نفر از ۱۵۱ کشور را ممنوع‌الورود کرده‌ایم. برخی از آنها عضو داعش و دیگر گروه‌های تروریستی هستند.

-تروریسم تنها با کشتن سرکردگان گروه‌های تروریستی نابود نمی‌شود. اگر همکاری استراتژیک ملتزم نباشیم، تروریسمی که امروز ترکیه را هدف قرار می‌دهد، فردا به کشور دیگری حمله خواهد کرد.

-با یا بدون کمک دیگر کشورها، میزبانی از پناهجویان سوری را ادامه خواهیم داد. وگرنه درهای اروپا را به روی پناهجویان باز خواهیم کرد.

-در سفر به آمریکا و دیدار با دونالد ترامپ مسائل منطقه‌ای، به‌ویژه روابط دوجانبه را بررسی خواهیم کرد. مسئله خرید اس-۴۰۰، پاتریوت و اف-۳۵ نیز از جمله موضوعات گفتگوهای ما در این سفر خواهد بود.

-سامانه دفاع موشکی اس-۴۰۰ را از روسیه خریدیم و این مسئله تمام شده است. اگر آمریکایی‌ها می‌خواهند از آنها پاتریوت بخریم باید شرایط را فراهم کنند. این پبشنهاد را نیز به آنها داده‌ایم.

بیشتر بخوانید

یک مسافر ایرانی در کانادا با ابتلا به کرونا تحت مراقبت قرار گرفت.

اؤیرنجى : یک مسافر ایرانی در کانادا به ویروس کرونا مبتلا بوده و تحت مراقبت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *