سه شنبه - ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / ارشد صالحی خواستار افتتاح مراکز فرهنگی فضولی توسط آزربایجان در سه شهر عراق شد

ارشد صالحی خواستار افتتاح مراکز فرهنگی فضولی توسط آزربایجان در سه شهر عراق شد

اؤیرنجى :  ارشد صالحی، رییس سابق جبهه تورکمان‌های عراق، نماینده پارلمان و رئیس کمیته حقوق بشر پارلمان عراق، از آزربایجان خواست، در سه شهر عراق مراکز فرهنگی فضولی باز کند. 

ارشد صالحی در گفتگوی خود با یکی از شبکه های تلویزیونی آزربایجان گفت که در این خصوص ما به رییس جمهور آزربایجان بطور رسمی مراجعه کرده‌ایم و خواسته‌ایم تا در شهرهای کرکوک، بغداد و کربلا مراکز فرهنگی فضولی باز شوند.

او که با هیاتی پارلمانی از عراق به آزربایجان سفر کرده است می‌گوید که در کرکوک فضولی را بعنوان یک شاعر تورکمن می‌شناسند و مزار این شاعر پر آوازه صده دهم شمسی نیز در کربلا است.

او اظهار امیدواری کرده که در سفر بعدی شخصا به آزربایجان سفر کند و از قره‌باغ دیدن کرده و با مردم آزربایجان از نزدیک صحبت کند.

محمد فضولی یا ملا محمد بن سلیمان بغدادی شاعر و ادیب آزربایجانی است. او را «بزرگترین شاعر تورکی آزربایجانی در سده دهم» می‌دانند.

پدر وی ساکن حله در عراق امروزی بود و محمد فضولی در آنجا به‌دنیا آمد و در بغداد پرورش یافت از این روی، سه زبان تورکی، فارسی و عربی را به خوبی می‌دانست و به هر سه زبان شعر سروده ‌است. او را یکی از پایه‌گذاران سبک هندی می‌دانند.

بیشتر بخوانید

تعطیلی اصناف غیرضروری بازار تبریز با شروع موج چهارم کرونا!

اؤیرنجى : با شروع موج چهارم و افزایش بی‌سابقه آمار همه‌گیری بیماری کرونا، برای مقابله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *