چهارشنبه - ۲ بهمن ۱۳۹۸
خبر فوری
خانه / اخبار / ارمغان ۱۰۰۰ سال حبس و ۱۵۰۰ضربه شلاق برای فعالین مدنی و سیاسی ؛  کارنامه ای از ریاست شش ماهه آیت الله اعدام!

ارمغان ۱۰۰۰ سال حبس و ۱۵۰۰ضربه شلاق برای فعالین مدنی و سیاسی ؛  کارنامه ای از ریاست شش ماهه آیت الله اعدام!

اؤیرنجى : با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی بر ریاست قوه قضائیه در رژیم ایران که به آیت الله اعدام معروف می باشد ،فعالین مدنی و سیاسی زیادی در جغرافیای ایران نام با زندان های طویل المدت و شلاق محاکمه گردیده اند که این نیز ننگی دیگر بر ریاست شش ماهه این جلاد جمهوری اسلامی بوده است!

به گزارش اؤیرنجى به نقل از هرانا ؛ در حالی که ۶ ماه از انتصاب آیت الله اعدام به عنوان رئیس قوه قضاییه می گذرد، افزایش چشمگیر احکام صادره علیه فعالان سیاسی و مدنی در همین مدت کوتاه حکایت از آغاز موج جدیدی از فشار و سرکوب گسترده جامعه مدنی و منتقدان در جغرافیای ایران نام دارد. طی این بازه زمانی فعالین حوزه های مختلف در پرونده هایی مجزا دستکم به هزار و ۲۷ سال و شش ماه، معادل ۱۲ هزار و ۳۳۰ ماه حبس و هزار و ۴۲۸ ضربه شلاق محکوم شده‌اند که از رشد ۱۱۹ درصدی صدور احکام نسبت به دوره مشابه در زمان ریاست لاریجانی خبر می دهد.

ابراهیم رییسی متولی سابق آستان قدس رضوی و یکی از اعضای اصلی “هیئت مرگ” که در اعدام دسته جمعی هزاران زندانی سیاسی در سال ۱۳۶۷ نقش اساسی داشت، در روزهای پایانی سال گذشته به عنوان رییس قوه قضاییه جایگزین صادق لاریجانی شد.

اکنون شش ماه از آغاز ریاست ابراهیم رئیسی، در قوه قضاییه می گذرد. زمانی که علی خامنه ای حکم ریاست ابراهیم رئیسی در این منصب را صادر کرد، علیرغم سابقه سیاه وی در دهه شصت، عده ای با اشاره به شعارهای عدالت محور او امیدوار بودند تغییرات مثبتی را در عملکرد قوه قضاییه نسبت به دوران ریاست ۹ سال و شش ماهه صادق آملی لاریجانی شاهد باشند.

دوره لاریجانی با اعتراضات گسترده خیابانی در دی ماه سال ۹۶، مرداد ۹۷، اعتراضات خوزستان، اعتراضات دراویش و…. همراه بود که حداقل تا زمان تنظیم این گزارش ابراهیم رییسی با چنین چالش هایی روبرو نشده است و شاید بر همین اساس تصور از فضای معتدل تری در نهادهای قضایی در مواجه با فعالان مدنی و سیاسی می رفت.

ابراهیم رئیسی پس از انتصاب به مقام ریاست قوه قضاییه، وعده داد که آمده است که تلاش کند تا «مزه شیرین عدالت» را به مردم ایران بچشاند. با این حال از همان روزهای ابتدایی آغاز ریاست وی فعالین حوزه های مختلف ایران طعم عدالت به سبک یکی از اعضای “هیئت مرگ” را چشیدند.

صدور احکام سنگین و کم سابقه قضایی علیه فعالین مدنی، نقض قوانین صریح کشوری از طریق عدم برگزاری دادگاه تجدید نظر با دور زدن قانون از طریق کسب اجازه از رهبر، ممانعت از آزادی موقت بازداشت شدگان به طرق مختلف از جمله صدور قرار وثیقه سنگین و نامتناسب تا زمان برگزاری دادگاه یا اجرای حکم و همینطور افزایش دخالت غیرقانونی ضابطان قضائی در روند قضائی نشان دهنده عزم جزم رئیس قوه قضاییه جدید برای آغاز دوره جدیدی از برخورد با فعالین مدنی و منتقدین بود.

در بین اسامی ۲۱۱ تن از فعالان سیاسی یا مدنی که از آغاز ریاست ابراهیم رئیسی در حوزه‌های مختلف به حبس، شلاق و جزای نقدی محکوم شده اند و گزارشی که هرانا منتشر نموده اسامی تعدادی از فعالین سیاسی و ملی مدنی آزربایجان جنوبی نیز قید شده است.

اسامی چون: عباس لسانی ،سهند معالی، توحید امیر امینی، کیانوش اصلانی، مجتبی پروین، کاظم صفابخش، رحیم غلامی، جعفر رستمی، محمد درستی، سالار طاهرافشار، اولدوز قاسمی، میرموسی ضیاگرگری، سجاد شهیری و…

لازم به ذکر است علاوه بر این محکوم شدگان، تعداد بسیاری از فعالین حوزه های مختلف در آزربایجان جنوبی همچون خانم ها مژگان صیامی و حکیمه احمدی کماکان در انتظار صدور احکام قضایی هستند و ماه‌هاست که بصورت بلاتکلیف در زندان می باشند.

بیشتر بخوانید

سس‌سیز‌لریمیزین ده سسی اولاق! / محمد رحمانی فر

فارس‌لارلا توتوشدوراندا بیزیم رسانه گوجوموز هئچ ساییلا بیلر. ایستر ایرانین ایچینده اولسون، ایسترسه ایرانین ائشییینده، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *