جمعه - ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / ارمنستان اشغالگر بار دیگر با نقض آتش بس به مواضع جمهوری آزربایجان آتش گشود!

ارمنستان اشغالگر بار دیگر با نقض آتش بس به مواضع جمهوری آزربایجان آتش گشود!

اؤیرنجى : اداره خدمات مرزی جمهوری آزربایجان از نقض آتش‌بس توسط ارمنستان در منطقه قره‌باغ خبر داد.

اداره خدمات مرزی جمهوری آزربایجان طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ارتش ارمنستان حوالی ساعت‌ ۰۵:۰۰ از منطقه روستای «آشاغی اسکی‌پارا» از توابع شهر قزاق قره‌باغ، به سمت مواضع ارتش آزربایجان در این منطقه آتش گشوده است.
در این اطلاعیه آمده‌است که سربازان ارمنستان با استفاده از رگبار سنگین ۲۰ بار آتش گشوده‌اند.

سایت کرملین بیانیه مشترک نخست وزیر ارمنستان،

پیشتر رئیس جمهور آزربایجان ونخست وزیر ارمنستان با وساطت رئیس جمهور روسیه توافق نامه ای را در خصوص آتش بس قره باغ با مفاد زیر به امضا رسانده بودند؛

۱.آتش بس کامل و خاتمه تمامی عملیات های نظامی در منطقه درگیر قره باغ از نیمه شب (۰۰.۰۰ به وقت مسکو) دهم نوامبر ۲۰۲۰. جمهوری آزربایجان و ارمنستان بعد از این در مواضع خودشان می مانند.

۲.منطقه آغدام تا ۲۰ نوامبر ۲۰۲۰ به آزربایجان برمی گردد.

۳.در خط درگیری قره باغ و کریدور لاچین مامورین صلح روسیه شامل ۱۹۶۰ سرباز با اسلحه ، ۹۰ خودرو زرهی، ۳۸۰ واحد فناوری ویژه و خودرو مستقر خواهند شد.

۴.مامورین صلح روسیه همزمان با خروج نیروهای مسلح ارمنستان مستقر می شود. مدت زمان حضور نیروهای صلح روسیه ۵ سال با تمدید خودکار برای ۵ سال دیگر خواهد بود در صورتی که هیچ یک از طرفین ظرف مدت ۶ ماه تا خاتمه توافق در خصوص لغو مفاد آن اطلاع ندهند.

۵.با هدف افزایش کنترل بر اجرای آتش بس توسط طرفین درگیر، مرکز صلح کنترل آتش بس مستقر می شود.

۶. جمهوری ارمنستان تا ۱۵ نوامبر ۲۰۲۰ منطقه قره باغ و تا ۱ دسامبر ۲۰۲۰ منطقه لاچین را به آزربایجان برمی گرداند. کریدور لاچین که ارتباط قره باغ با ارمنستان را تضمین می کند باقی می ماند. شهر شوشا تحت کنترل نیروهای صلح روسیه خواهد بود.

بر اساس توافق طرفین در سه سال آینده طرح ساخت مسیر جدید تردد در کریدور لاچین ایجاد می شود که ارتباط بین قره باغ و ارمنستان حفظ گردد و استقرار نیروهای صلح روسیه برای محافظت از این مسیر خواهد بود.

جمهوری آزربایجان امنیت تردد در کریدور لاچین برای شهروندان، وسایل نقلیه و بار در هر دو جهت را تضمین می کند.

۷. پناهندگان و مهاجرین به محدوده قره باغ و محدوده های خود تحت کنترل کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان باز می گردند.

۸. تبادل اسرای نظامی، گروگان ها و سایر افراد اسیر و اجساد قربانیان صورت می گیرد.

۹. تمامی ارتباطات حمل و نقلی و اقتصادی در منطقه از حالت مسدود خارج می شود. جمهوری ارمنستان امنیت تردد بین مناطق غربی آزربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان را با هدف سازمان دهی جابه جایی بدون مانع شهروندان، وسایل حمل و نقل، بارها در هر دو جهت را تضمین می کند. کنترل بر تردد توسط سازمان کنترل مرزی نیروی امنیت فدرال روسیه انجام می شود.

با توافق طرفین، ساخت ارتباطات جدید حمل و نقل که جمهوری خودمختار نخجوان را با مناطق غربی آزربایجان متصل کند، تضمین خواهد شد.

بیشتر بخوانید

دادگاه دانمارک یک جاسوس رژیم ایران را به ۷ سال حبس محکوم کرد.

  اؤیرنجى : دادگاه عالی دانمارک تقاضای فرجام خواهی یک شهروند نروژی ایرانی تبار را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *