خانه / آذربایجان / از‌ دامنه‌ ساوالان‌ گرفته‌ تا‌ بقعه‌ شیخ‌ صفی در حال نابودی

از‌ دامنه‌ ساوالان‌ گرفته‌ تا‌ بقعه‌ شیخ‌ صفی در حال نابودی

اؤیرنجی: امروز‌ پنج شنبه ۴ آذر ماه ۱۴۰۰ گروهی‌ از فعالین‌ ملی‌ مدنی‌ آذربایجانی‌ در اعتراض‌ به تخریب‌ محیط‌ زیست‌، جاده‌ کشی به‌ کوه ساوالان و‌ تخریب‌ آثار باستانی و بناهای‌ تاریخی از جمله‌ ساختمان سازی‌ در اطراف بقعه شیخ صفی الدین در اردبیل‌ با ثبت‌ گرافیتی‌ نمادین بر‌ روی‌ یکی از دیوارهای‌ مرکز شهر اردبیل، اعتراض خود را به مسئولین‌، میراث فرهنگی و دادستان استان نشان دادند.

«از دامنه ساوالان‌ گرفته تا بقعه شیخ صفی در حال نابودی»

عنوان‌ متن‌ نوشته شده همراه با تصویر بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی و کوه‌ ساوالان است که‌ بصورت گرافیتی‌ توسط فعالین‌ مدنی آذربایجانی‌ در اردبیل ثبت شده است.

عملیات‌ جاده‌ کشی به کوه‌ ساوالان‌ که به پروژه‌ کمر‌بند‌ طلایی‌ ساوالان‌ مشهور است، از‌ مسیر‌ مشگین‌‌شهر تا سرداوا‌ «سردابه» شروع‌ شده‌ و‌ از‌ سرداوا تا سرعین‌ نیز ادامه‌ می‌یابد‌. در مسیر طرح‌ جاده‌‌کشی تمامی‌ مناطق بکر و طبیعی‌ نظیر‌ چشمه، رودخانه، آبگرم، آبشار‌، تپه‌، تخته‌‌سنگهای‌ غول‌‌ پیکر‌ و‌ … به کلی تخریب‌ خواهند‌ شد. قربانی‌ اول‌ همین‌ تخریبات‌، آبگرم‌ روباز «یئددی‌ بؤلۆک‌» خواهد‌ بود که در مسیر این طرح شوم قرار گرفته است و در ابتدای لیست‌ نابودی‌ قید‌ شده است.

ساخت‌ و سازهای‌ چندین‌ طبقه‌ مسکونی‌ و تجاری در اطراف بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی‌ که‌ این روزها‌ تعدادشان نیز بیشتر شده است اعتراض فعالان فرهنگی، میراث بانها و فعالین‌ مدنی اردبیل را در پی داشته است، عملیات‌ ساخت‌ و ساز‌ ساختمانهای‌ تجاری و مسکونی در محوطه بقعه باعث می شود این بنای تاریخی از فهرست میراث‌ جهانی یونسکو حذف‌ گردد.

بیشتر بخوانید

سه ایرانی به اتهام حمل مواد مخدر در معده و روده در دیاربکر ترکیه دستگیر شدند

اؤیرنجی : در راستای شاهکارهای ایرانیان در کشورهایی مه به آنها سفر می کنند اینبار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *