دوشنبه - ۳۱ شهریور ۱۳۹۹
خانه / مقاله / از خشونت عریان تا پنهان علیه زنان / آرزو مرادی

از خشونت عریان تا پنهان علیه زنان / آرزو مرادی

 

“نوشته ای کوتاه در مورد خشونت علیه زنان”

مدت زمان اندکی است که واژه خشونت علیه زنان شایع تر شده است. این خشونت همانطور که از ظاهر کلمه معلوم است علیه عده ای خاص از افراد جامعه یا به عبارت دیگر علیه جنس مونث در جامعه اعمال می گردد.

طبق تعریف مجمع عمومی سازمان ملل متحد خشونت علیه زنان، هر گونه عمل خشونت آمیز بر پایه جنسیت است که بتواند منجر به آسیب_جنسی و روانی زنان شود؛ همچنین هر گونه رفتار خشن وابسته به جنسیت که موجب آسیب جسمی و جنسی و رنج زنان شود.

طبق این تعریف می توان به یک دید کلی دست یافت : هر گونه رفتار، حرکت و حتی گفتاری که مغایر با ارزش های انسانی بوده و به دنبال آن باعث عقب ماندن، منزوی شدن و باعث آسیب های روانی، اجتماعی گردد. تا کنون بیشتر این باور رواج داشت که این گونه مسائل بیشتر مسائل زنانه هستند که مردان می توانند به کمک آنها بشتابند ولی در حقیقت امر، این مسائل ریشه در مرد سالاری و قدرت طلبی مردانه دارند. در بررسی این موضوع علاوه بر فقر، فرهنگ نامناسب و باورهای مردسالارانه که حاصل این باور های نادرست در جامعه ما به صورت هنجارهای تثبیت شده در آمده است و اکثریت مردم نیز آن ها را پذیرفته اند. پس برای تغییر و جایگزین کردن این هنجار ها و الگوهای رفتاری نادرست اعمال شده علیه زنان، نیازمند صبر، آموزش و فرهنگ سازی می باشد.

به طور طبیعی هر انسانی حس خشونت طلبی و سلطه گری دارد که به عقیده روانشناسان علت اولیه این حس را می توان علاقه به خود دانست.در این میان که قدرت جسمانی زن کمتر است و از طرفی بلحاظ ساخت اجتماعی که تاریخا شکل گرفته است، زن نوعی وابستگی اقتصادی به مرد دارد پس توان چندانی برای دفاع از خود ندارد ناچارا بیشتر مورد خشونت واقع می شود.

خشونت اعمال شده علیه زنان انواع مختلفی دارد که از آن جمله می توان به خشونت فیزیکی، جنسی ، کلامی ،و..‌.اشاره کرد. در این بحث به دو مورد از این موارد اشاره میشود.

مورد اول: خشونت فیزیکی ؛خشونت فیزیکی عبارت است از حمله و آسیب به جسم زن حتی امکان شکسته شدن استخوان و یا قطع عضو. در این مورد علاوه بر اینکه جسم زن مورد آسیب قرار میگیرد، به روان وی نیز آسیب وارد می شود.

مورد دیگر خشونت کلامی و لفظی: دشنام ها و تحقیر ها، متلک های خیابانی و خانوادگی و شوخی های نامناسب که دختر از دوران کودکی به عنوان جنس دوم با آن سرو کار دارد، روح و روان زن را تحت تاثیر قرار داده و اثرات جبران ناپذیری از جمله اضطراب، انزوا، کاهش اعتماد بنفس، عدم امنیت اجتماعی و… به دنبال دارد.

به دنبال میل به سلطه گری مردان در جامعه که حاصل سیر تاریخی و کنش های به وقوع پیوسته در طول قرون متمادی می باشد، مردان در بطن جامعه به جایگاهی بالاتر دست یافته اند و به تبع آن باعث تقویت حس سلطه گری در آنان شده است. در نتیجه متاسفانه اکثریت مردان در برخوردهای روزمره خود با زنان بدون رعایت حریم خصوصی زنان به عنوان نوع بشر، وی را مورد آزار قرار می دهند من جمله لمس و حتی تعریف و تمجید زنان بدون رضایت شخص.
تعریف و تمجید توسط شخص غریبه یا حتی فردی که نسبت خویشاوندی و عاطفی قوی با وی بر قرار نیست اگر بدون رضایت باشد مصداق خشونت کلامی می باشد و میتواند باعث تاثیرات منفی در فکر و روان فرد گردد.

امروزه کمتر شاهد خشونت فیزیکی هستیم که نمونه ای از خشونت عریان در جامعه می باشد ولی خشونت و تجاوز های کلامی همچنان به قوت خود باقی مانده اند وشاید پر رنگ تر نیز شده اند.

در اینجا باید توجه کرد که هر کس برای اعلام نارضایتی خود روش های مختلفی دارد و طبیعتا زنان نیز از این قاعده مستثنی نیستند؛ اما لزوما لبخند زدن، شوخی کردن، به معنی رضایت نیست. نه به معنی نه است!

لازم است با فرهنگ سازی و آموزش هم برای دخترها و پسرها به منظور تغییر باورهای غلط گذشته که زن را به عنوان جنس دیگر در جامعه پذیرفتند قدرت نه گفتن را برای دخترها نیز آموزش دهیم تا شاهد کاهش خشونت های موجود که تاثیرات آن می تواند موجب بروز آسیب های اجتماعی جبران ناپذیری نیز در جامعه شود به طور همزمان کاهش یابد.

 

بیشتر بخوانید

کشت تخمه آفتاب‌گردان خوی در آستانه نابودی/ سعید شاه‌وردی

مشکلات کشاورزان آفتاب‌گردان شهرستان خوی هر ساله بیشتر می‌شود و کسی نیز پاسخگوی این کشاورزان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *