پنج شنبه - ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
خانه / گزارش / از سیاست های پاکسازی دینی و قومیتی در چین تا سیاست حذف زبان مادری در ایران

از سیاست های پاکسازی دینی و قومیتی در چین تا سیاست حذف زبان مادری در ایران

 

چند روزی است که خبری تمام کنش‌گران در حوزه فرهنگ و هویت اقوام را در شوک فرو برده است.
(طرح اجباری کردن دو سال پیش دبستانی برای مناطق محروم و دوزبانه)
شاید در نگاه اول طرحی خوب و عالی باشد ولی اگر به بطن موضوع نگاه کنید خواهید فهمید این طرح همانند طرح های یکسان‌سازی قومیتی شوروی و چین یک طرحی است در راستای حذف زبان مادری اقوام.
بر اساس سیستم آموزشی وزارت آموزش و پرورش کودکان از سن هفت سالگی وارد مدرسه شده بر خلاف تمامی استاندارد های جهانی آموزشی، این کودکان باید با یک زبان بیگانه با زبان مادری خود آموزش ببینند. کودکانی که هنوز زبان مادری خود را بصورت آکادمیکی یاد نگرفته اند حال با یک بحران روبرو هستند. آموزش با زبانی بیگانه با خود. زبانی که بیگانگان داخلی بر آن ها تحمیل کرده است.
با تمام ظلم ها در حق کودکان حال افرادی معلوم الحال طرحی را به وزارت آموزش و پرورش داده اند. طرحی که کودکان را از پنج سالگی وارد یک سیستم فاسد آموزشی کرده و باالجبار باید زبان مادری خود را فراموش کنند و به زبان بیگانه خود صحبت کرده و یاد بگیرند.

نمونه چنین اقداماتی را در کشور چین می‌توان دید. کشوری که با ایجاد کمپ های به اصطلاح بازپروری اقدام به شکنجه و زندانی کردن افرادی می‌کنند که هویت خود را فراموش نکرده اند. تبتی ها و تورک های اویغور.
تقریبا تمام کشور های جهان حتی آمریکا و اسرائیل این اقدام کشور چین را محکوم کرده و حتی سازمان ملل نیز طی یک بیانیه ای این اقدام چین را محکوم کرده و خواستار پرچیده شدن این کمپ ها شد. در این میان واکنش ایران جالب بود‌. هیچگونه واکنشی نشان داده نشده و حتی مسلمانان تورک ایغور را وهابی خوانده بودند. شاید دلیل اینکار آموزش دیدن تئوریسین های ایرانی زیر نظر کشور چین بود. تئوریسین های که حال طرح مضحکانه را به وزارت برده اند.
این اقدام بسیار شبیه دوستی کفتار با شغال است.
دوستی که ریشه های هویت اقوام را نشانه گرفته است.
حال فعالین حقوق بشری و فعالین حوزه مدنیت باید اقدامی شایسته در قبال این حرکت نژادپرستانه برخی خودفروخته و شیطان صفت از خود نشان دهند تا دیگر شاهد چنین اقداماتی نباشیم.

کانون اشراق دانشگاه زنگان

بیشتر بخوانید

ساز ناسازگار بیش از دو دهه ایران در دریای خزر/ دکتر لطیف حسنی

  مناقشه دریای خزر زمانی آغاز گردید که جمهوری آذربایجان در سال ۱۹۹۴ به اعمال …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *