خانه / آذربایجان / استاندار غیربومی و حامی اکراد تروریست ؛ کشتار جیلولوق در آزربایجان غربی را رد نمود !

استاندار غیربومی و حامی اکراد تروریست ؛ کشتار جیلولوق در آزربایجان غربی را رد نمود !

اؤیرنجى : استاندار غیربومی آزربایجان غربی که از شروع کار خود در غرب آزربایجان همسوئی بی نظیری با اکراد و تروریسم کردی در استان داشته است در جدیدترین اظهارنظر جنجالی خود در گردهمایی دانشجویان آزربایجان غربی شاغل به تحصیل در تهران، ضمن رد اسناد و مدارک تاریخی در خصوص کشتار و قتل‌عام وحشیانه ده‌ها هزار نفر از مردم غرب آزربایجان توسط مهاجرین مسلح ارمنی و آسوری (جیلو) در اثنای جنگ جهانی اول (جیلولوق)، این جنایت و نسل‌کشی دردناک را مساله‌ای بی‌اهمیت و فاقد ارزش تلقی کرده و یادآوری و مطرح کردن آن را یکی از موانع توسعه آذربایجان غربی عنوان کرد!

محمدمهدی شهریاری، استاندار غیر بومی آزربایجان غربی که دشمنی خود را با ملت تورک آزربایجان به اثبات رسانده ،امروز در دیداری که با دانشجویان اورمیه‌ای مقیم تهران به مناسبت روز دانشجو داشت گفت: “همچنان شاهد این هستیم که عده‌ای بعد از گذشت ۱۰۰ – ۱۵۰ سال، در ایام خاصی اشاره می‌کنند که قبلا جنگی در این منطقه (غرب آزربایجان) رخ داده و ۱۰۰ هزار نفر کشته شده‌اند و آمارهای عجیب و غریبی نیز می‌دهند، اصلا من می‌گویم این آمارها درست، شما به آلمان بعد از جنگ جهانی دوم نگاه کنید، آلمان فاشیستی‌ترین و نژادپرست‌ترین کشور دنیا بود، که جنگی را به دنیا تحمیل کردند که بالای ۴۰ میلیون کشته داشت. آلمان با خاک یکسان شد اما بعد از ۲۰ سال از پایان جنگ، به سومین قدرت اقتصادی دنیا تبدیل شد. اما آیا اکنون به این جنگ‌ اشاره می‌کنند؟ اصلا این بحث‌ها نیست! واقعیت این است که فراموش کرده‌اند این چیزها را که به این رشد و توسعه رسیده‌اند. با این وجود آیا ما همچنان می‌خواهیم این مسائل را یادآوری کنیم و آن را به عنوان یک خطر برای نسل‌های آینده یادآوری کنیم که این قوم اینطوری شد آن قوم آنطوری شد و ارامنه فلان کار را کردند و… این یکی از موانع توسعه است!”

در آغاز قرن بیستم، گروه های مسلح ارمنی و آشوری تحت حمایت مالی و ایدئوژیک هم‌کیشان ثروتمندشان در اروپا و روسیه به تبلیغ ایدئولوژی افراطی ملی‌گرایانه خود و پروژه تشکیل کشور ارمنی-مسیحی از دریا تا دریا (خزر-مدیترانه) می‌پرداختند و برای این منظور اقدام به کشتار بزرگی معروف به «فاجعه جیلولوق» در آزربایجان جنوبی کردند اما هرگز توسط محافل سیاسی، رسانه‌ها و مراکز علمی به ویژه در داخل جغرافیای اجباری ایران نام مورد توجه و بررسی قرار نگرفت.

روز ۲۲ فوریه سال ۱۹۱۸ به مدت سه روز، جیلوهای مسیحی گریخته از قلمروی امپراطوری عثمانی با همدستی ارامنه و مساعدت برخی از سربازان روس و فرانسوی مستقر در غرب آذربایجان، یکی از خونین ترین فجایع ابتدای قرن بیستم را در یکی از سردترین زمستانهای آذربایجان رقم زدند.

در این قتل عام سه روزه که با هدف ایجاد یک حکومت نصرانی در غرب آزربایجان جنوبی صورت می گرفت به موجب اسناد متقن موجود، قریب به ده هزار تن از سکنه بی دفاع آزربایجانی تنها به خاطر تورک و مسلمان بودن در معرض سلسله ای از کشتارهای عمیقا هولناک قرار گرفتند. در این نسل کشی هزاران زن و کودک مورد تجاوز و تقتیل قرار گرفتند و خانه ها وبازارهای مردم غارت و سوزانده شد. این نسل کشی تا ماهها ادامه یافت و به دنبال قتل بیش از صد هزار انسان، سرانجام به دنبال ورود ارتش نجات بخش عثمانی در تابستان سال بعد به اتمام رسید.

هنوز جراحتهای ملت آزربایجان از این نسل کشی التیام نیافته بود که با نسل کشی دهشتناکتر دیگری از جانب اکراد مسلح به سرکردگی یاغی معروف، اسماعیل سیمیتقو روبرو شد. براساس اسناد موجود، میزان قساوت و شقاوت این یاغیان و تبهکاران به حدی بود که ملت آزربایجان، جنایتهای هولناک ارامنه و آسوریان را برای کوتاه مدتی فراموش کرد!

نسل کشی جیلولوق یک واقعیت تاریخی است و این استاندار ضد تورک و ضد آزربایجان با این اظهارات کذب سعی می کند که جنایتکاران آن زمان را در راستای سیاست های ضد آزربایجانی و فاشیستی دولت ایران تطهیر نماید.

بیشتر بخوانید

توقیف نفت کشی رژیم ایران توسط دولت جبل الطارق یکماه دیگر تمدید شد

اؤیرنجى: دادگاه عالی جبل‌الطارق توقیف نفتکش «گریس ۱» حامل نفت خام ایران به سوریه را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *