پنج شنبه - ۹ بهمن ۱۳۹۹
خانه / آذربایجان / استقرار ارتش آزربایجان در جاده قامیشلی کلبجر در مرز ارمنستان

استقرار ارتش آزربایجان در جاده قامیشلی کلبجر در مرز ارمنستان

اؤیرنجى : طبق تصاویر ویدئویی گرفته شده توسط سربازان ارتش آزربایجان در حال عبور از گردنه مورُو به کلبجر در شبکه های اجتماعی کاروان خودروهای نظامی آزربایجان در حال عبور از جاده آسفالته از طریق روستاهای ذوالفقارلی، آلمالیق و قامیشلی بوده و در حال حرکت به سمت مرز ارمنستان است. در طول راه، سربازان، خانه ها و مدارس را نشان می‌دهند که توسط اشغالگران تخریب و ویران شده است. یکی از سربازان از پشت صحنه می گوید: “این جاده از آن طرف به گویچه می رود …”

هنگام تأسیس جمهوری دموکراتیک آزربایجان، منطقه گویچه بخشی از سرزمین تاریخی آزربایجان بود. در سالهای ۱۹۱۸-۱۹۲۰، سرزمین جمهوری دموکراتیک آزربایجان ۱۱۴ هزار کیلومتر مربع بود. امپراتوری جدید بلشویک روسیه، که از سال ۱۹۲۰ جمهوری دموکراتیک آزربایجان را اشغال کرد، زنگه‌زور، گویچه، شرور، دره‌لَه‌ییز و دیلیجان را که خاک آزربایجان هستند به طور غیرقانونی به ارمنستان واگذار کرد.
منطقه گویچه یک منطقه تاریخی در قلمرو آزربایجان غربی (جمهوری ارمنستان فعلی)، در حوالی دریاچه گویچه است. منطقه گویچه تا سال ۱۹۸۸ یکی از مناطقی بود که آذربایجانی ها به طور گسترده در آن زندگی می کردند. در سال ۱۸۴۷-۱۸۲۸ منطقه ای از خانات ایروان بود.

این منطقه مساحت زیادی را در امتداد ساحل دریاچه گویچه پوشش می دهد. این سرزمین قبل از الحاقش توسط جنگ به روسیه، بخشی از خانات ایروان و بعداً استان ایروان بود.

هنگام منطقه بندی ارمنستان در دوران اتحاد جماهیر شوروی، منطقه گویچه به طور مصنوعی به پنج منطقه اداری تقسیم شد: منطقه چَمبَرَک، منطقه باسارکِچر، منطقه آشاغی قارانلیق، منطقه کَوَر و منطقه یِلِن‌اوفکا.

جمعیت منطقه گویچه که دارای مراتع وسیع است، عمدتاً به کشاورزی، دامداری، زنبورداری، باغداری، قالیبافی و ماهیگیری مشغول بودند. گویچه را یکی از گهواره های هنر آشیق آزربایجان می دانند. این منطقه به تاریخ ادبیات و فرهنگ آزربایجان استادان مشهور موسیقی مانند آشیق آلی (علی)، آشیق علی‌عسگر، شاعر ممدحسین، آشیق اسد و آشیق قربان را داده است.

بیشتر بخوانید

ظریف در دیدار با پاشینیان از تاکید خامنه ای به حضور ارامنه در قاراباغ پرده برداشت!

اؤیرنجى : محمدجواد ظریف، وزیر خارجه رژیم ایران عصر چهارشنبه (۸ بهمن) در دیدار با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *