خانه / اخبار / استقلال‌‌طلبی آذربایجانی‌ها در ورزشگاه سهند ؛ حق انتخاب با شما! چکسلواکی یا یوگسلاوی؟!

استقلال‌‌طلبی آذربایجانی‌ها در ورزشگاه سهند ؛ حق انتخاب با شما! چکسلواکی یا یوگسلاوی؟!

اؤیرنجى : هواداران تیم تراختورسازی آزربایجان دیروز جمعه ۱۰ آبان ۱۳۹٨ در بازی این تیم با استقلال تهران پارچه‌نوشته بزرگی به اهتزاز درآوردند که در آن به دو زبان تورکی و انگلیسی نوشته شده بود « حق انتخاب با شما، چکسلواکی یا یوگسلاوی » تاکیدی مصرانه با نگاهی تاریخی که خواستار تشکیل کشور «آزربایجان جنوبی» در یکی از استراتژیک‌ترین مناطق جهان در شمال غرب جغرافیای ایران نام شده است.

در ۳۱ دسامبر ۱۹۹۲ چکسلواکی طی یک فرآیند مسالمت‌آمیز به دو کشور چک و اسلواکی تقسیم شد. چک‌ها سالیان سال خواستار جدایی و تشکیل یک کشور مستقل بودند. چک امروز در زمره کشورهای توسعه یافته محسوب و بالاترین شاخص توسعه انسانی را در اروپای مرکزی و شرقی بخود اختصاص داده است. همچنین از چک به عنوان عروس کشورهای اروپایی نام برده می‌شود.

در سالهای ۱۹٨۹ تا ۱۹۹۲ نیز یوگسلاوی کشوری که پایه‌های تجزیه در آن فعال گردیده بود علی‌رغم کشتار و نسل‌کشی از طریق جنگهای خونینِ داخلی به ۷ کشور تقسیم شد.

آزربایجانی ها معتقدند : “آزربایجانِ محصور شده در جغرافیای ایران دارای ثروت عظیمی است که از طرف حکومت تمرکزگرا نگاهی امنیتی پیدا کرده و مورد بی‌مهری پایان‌ ناپذیر قرار گرفته است”.

خشکاندن عمدی دریاچه ارومیه، قطع درختان جنگلی و آتش‌سوزی‌های عمدی در جنگلهای آزربایجان ، عدم استخراج چاه‌های نفتی با تاکید بر امنیتی بودن آن، چپاول معادن بزرگ خاورمیانه همچو طلا ، مس ، روی و مرمریت واقع شده در آزربایجان، عدم حمایت از استعدادهای شگرف کشاورزی و دامداری آزربایجان ، ممنوعیت زبان تورکی، تحریف و حذف نامهای تاریخی، جابجایی قومی و تلاش برای تغییر ترکیب جمعیتی در برخی از مناطق آزربایجان، سیاستهای سرکوب علیه فرهنگ آزربایجانی‌ها و به زندانی درآوردن هزاران فعالان مدنی در آزربایجان جنوبی در سالهای گذشته، باعث اوجگیری خواسته‌های استقلال‌طلبی در میان ملت تورک آزربایجان جنوبی شده است.

بیشتر بخوانید

فعال حقوق بشر اویغور : علیه تورک‌های اویغور نسل‌کشی رخ داده است.

اؤیرنجى : عبدالشکورعبدالرشید فعال حقوق بشر و مدافع حقوق اویغورها در سازمان ملل تصریح کرد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *