خانه / آذربایجان / اطلاعیه انجمن حقوق بشر آزربایجان «ارک» درباره محکومیت قطعی عباس لسانی

اطلاعیه انجمن حقوق بشر آزربایجان «ارک» درباره محکومیت قطعی عباس لسانی

اؤیرنجى : انجمن حقوق بشر آذربایجان  “ارک” با انتشار اطلاعیه‌ای حکم قطعی “عباس لسانی” فعال فرهنگی ، ملی مدنی آزربایجان ‌جنوبی به ۱۵ سال زندان را محکوم نمود.

انجمن حقوق بشر آزربایجان؛ ضمن محکوم کردن این حکم ظالمانه ، از سازمان های حقوق بشر ایران درخواست کرد که زندانهای طولانی مدت برای آزربایجانیان را بایکوت نکنند.

متن اطلاعیه به شرح ذیل می‌باشد :

آقای سید محمدرضا فقیهی وکیل آقای عباس لسانی امروز شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ پس از مراجعه به دیوان عالی کشور ، حکم آقای عباس لسانی زندانی سیاسیِ و مدافع حقوق اتنیک آذربایجانی ها را در یافت نمود.

دیوان عالی کشور حکم دادگاه تجدید نظر استان اردبیل را که محکومیت آقای لسانی را از ٨ سال به ۱۵ سال افزایش داده بود با رد فرجام خواهی عینا تأیید کرد است.

وکیل آقای لسانی این حکم را به خانواده این فعال سرشناس آذربایجانی منتقل کرده است.
قاضی عتباتی پیشتر در سمت دادستان اردبیل ، کیفرخواست مربوط به دادگاه بدوی آقای لسانی را صادر کرده بود

عباس لسانی مدافع حقوق زبانی آذربایجانی ها بعد از سخنرانی بر سر مزار یکی از دوستانش در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷ به دادگاه تبریز احضار و بطور غیرقانونی بازداشت شد و تا به حال در زندان اردبیل محبوس بوده و حتی وکیل ایشان نیز به جهت وکالت در این پرونده بازداشت و محاکمه شده است.

انجمن حقوق بشر آزربایجان (ارک) ضمن محکوم کردن این حکم ظالمانه ، ازسازمان های حقوق بشر ایرانی و گروههای اپوزیسیون ایران و رسانه های ایرانی در خارج کشور انتظار دارد که دستگیریها و زندانهای طولانی مدت برای آزربایجانیان را بایکوت خبری نکنند و دست قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران را برای نقض حقوق فرهنگی و اجتماعی آذربایجانی ها باز نگذارند.

عباس لسانی از پیشگامان مبارزه مدنی در ایران بوده که در طول نزدیک به سه دهه فعالیت مستمر همواره بازداشت ، شکنجه ، زندانی وتبعید شده است.

نهاد های امنیتی جمهوری اسلامی در اقدامی غیر انسانی بعد از زندانی کردن عباس لسانی با پلمب کردن مغازه ایشان و فرزندش در اردبیل مانع فعالیت اقتصادی خانواده ایشان شده اند.

ژاله تبریزی ؛ مدیر انجمن حقوق بشرآزربایجان “ارک”

 

 

بیشتر بخوانید

الکسی ناوالنی منتقد پوتین هنگام ورود به مسکو بازداشت گردید!

اؤیرنجى : پلیس روسیه، روز یکشنبه ۲۸ دی‌ماه ۹۹ الکسی ناوالنی، منتقد برجسته کرملین را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *