پنج شنبه - ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
خانه / آذربایجان / اعتراضات آزربایجان ؛آزادی موقت دو فعال ملی آزربایجانی بازداشت شده در اردبیل و علمدار با قرار وثیقه

اعتراضات آزربایجان ؛آزادی موقت دو فعال ملی آزربایجانی بازداشت شده در اردبیل و علمدار با قرار وثیقه

اؤیرنجى : حامد حیدری باریس و علی قهرمانی ،دو تن از فعالین ملی آزربایجانی که به دلیل حمایت از آزادسازی قاراباغ اشغالی توسط عوامل امنیتی رژیم ایران بازداشت شده بودند، با تودیع وثیقه موقتا آزاد شدند.

حامد حیدری باریس عصر روز سه شنبه با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی موقتا تا پایان مراحل دادرسی از زندان مرکزی اردبیل آزاد شد.

آقای حیدری روز سه شنبه ۷ مهرماه ۹۹ به همراه ۱۱ تن دیگر از فعالین ملی مدنی آزربایجانی در تجمع اعتراضی «پارک جیرال» اردبیل دستگیر شده بود. با استناد به  فیلم ها، تصاویر تهیه شده و به گفته شاهدان عینی دستگیری این فعالین همراه با ضرب و جرح شدید صورت گرفته است.

علی قهرمانی از فعالین شناخته شده حرکت ملی آزربایجان جنوبی در شهر علمدار نیز دیروز چهارشنبه با  قید وثیقه آزاد شد.

این فعال ملی پیش تر نیز در سالهای ۸۳ ، ۸۵ ، ۸۶ از طرف نیروهای امنیتی رژیم ایران دستگیر شده بود و در سالهای ۸۹ – ۹۰ بعد از تحمل ۱۶ ماه حبس در زندان مرکزی تبریز و جلفا آزاد گردیده بود.

لازم به ذکر است، روز پنجشنبه ۱۰ مهرماه ۹۹، هزاران تن از شهروندان آزربایجان جنوبی در شهرهای مختلف به خیابانها آمدند و ضمن اعلام همبستگی با برادرانشان در آزربایجان شمالی، حمایت های تسلیحاتی و لجستیکی ایران از رژیم اشغالگر ارمنستان را محکوم کردند.

به دنبال برگزاری این تظاهرات اعتراضی، بیش از یکصد تن از معترضان ترک(تورک) آزربایجانی توسط نیروهای امنیتی رژیم ایران بازداشت شده اند. هویت بسیاری از بازداشت شدگان و محل دستگیری آنها هنوز مشخص نشده است. بازداشت و احضار گسترده فعالین آزربایجانی توسط نهادهای اطلاعاتی رژیم ایران همچنان ادامه دارد.

بیشتر بخوانید

شمار قربانیان زلزله در ترکیه به ۲۹۲۱ نفر رسید

اؤیرنجی: رئیس سازمان مدیریت حوادث غیرمترقبه ترکیه اعلام کرد شمار جان‌باختگان زلزله قهرمان‌ماراش به ۲۹۲۱ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *