دوشنبه - ۵ فروردین ۱۳۹۸
خانه / اخبار / اعتراضات دانشجویان و عدم حضور در امتحانات، سکوت وزارت علوم را شکست

اعتراضات دانشجویان و عدم حضور در امتحانات، سکوت وزارت علوم را شکست

اؤیرنجى : خوددارى دانشجویان دانشگاه تهران از حضور در امتحانات به دلیل اعتراض به احکام سنگین صادره علیه برخی دانشجویان این دانشگاه ، غلامرضا غفاری معاون فرهنگی وزیر علوم را نیز مجبور به واکنش نمود و وی از تشکیل کمیته‌ پیگیری احکام قضایی دانشجویان در این وزارتخانه خبر داد.

به گزارش اؤیرنجى ؛جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران در ۲۷ و  ۲۸ خرداد ماه با در دست داشتن پلاکاردهای اعتراض‌آمیز به احکام قضایی برخی از دانشجویان این دانشگاه در صحن دانشکده حضور یافتند واعلام کردند تا تجدیدنظری در احکام این دانشجویان صورت نگیرد از حضور در امتحانات پایان ترم خودداری خواهند کرد.

 معاون فرهنگی وزیر علوم در گفتگو با ایسنا به موارد زیر در این رابطه پرداخته است:

– این موضوع با جدیت از سوی وزارت علوم پیگیری می‌شود و دانشجویان خواسته‌های خود را در فضای آرام مطرح کنند و با تحریم امتحانات شرایط را به سمتی سوق ندهند که حل آن نیز زمان‌بر و مشکل‌آفرین است.

–  وزارت علوم با تمامی مجموعه‌های مرتبط که می‌توانند تاثیری در احکام قضایی صادر شده برای دانشجویان دانشگاه تهران داشته باشند، رایزنی‌هایی را انجام می‌دهد و آن‌ها نیز تمایل به حل موضوع دارند و قول‌هایی را نیز برای کمک در این زمینه به وزارت علوم داده‌اند تا بتوانیم با تجدید نظری که صورت می‌گیرد، تا حدودی مسائل را از حالت کلیدی خارج کنیم.

–  در حال حاضر نیز این پیگیری‌ها با جدیت انجام می‌شود، ولی مدام در این زمینه اطلاع‌رسانی نکرده‌ایم که در چه مرحله‌ای قرار داریم،‌ چرا که چنین امری میسر نیست.

– احکام صادر شده برای دانشجویان دانشگاه تهران توسط دستگاه قضایی صورت گرفته است و مسئولان قضایی باید در این زمینه پاسخگو باشند،‌ اما این موضوع به این معنی نیست که وزارت علوم آن را پیگیری نکرده است، در واقع این وزارتخانه از همان ابتدا این موضوع را در دست بررسی قرار داده و الان نیز همچنان پیگیر مساله است.

–  هر حکمی که صادر می‌شود، آن فرد بر اساس قانون می‌تواند به حکم صادره اعتراض کند تا تجدید نظری در این زمینه صورت بگیرد و دانشجویان نیز این حق را دارند در اولین اقدام با تنظیم لایحه‌ای به احکام خود اعتراض کنند تا مورد بررسی مجدد قرار بگیرد،‌ اما نکته این است که وزارت علوم بر اساس آیین دادرسی این اجازه را ندارد که انتظار داشته باشد احکام صادر شده نادیده گرفته شود.

–  دانشجویان خواسته‌های خود را در فضای آرام مطرح کنند تا پیگیری‌های وزارت علوم در این زمینه به نتیجه برسد، چرا که اگر این روند ادامه داشته باشد، ممکن است فضا به سمتی سوق پیدا کند که مطلوب نیست و این خود مسائل دیگری نیز را پیش می‌آورد که حل آن مسائل نیز زمان‌بر خواهد بود و به نوعی نمی‌شود مجموعه‌های دیگر را متقاعد کرد که دانشجویان دنبال مساله‌آفرینی نیستند.

 

بیشتر بخوانید

کشتی ایرانی حامل هروئین در آبهای ساحلی سریلانکا توقیف شد!

اؤیرنجى: مقامات ساحلی سریلانکا یک کشتی ایران حامل هروئین را در آب‌های ساحلی این کشور …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *