خانه / آذربایجان / اعتراض جمعی از فعالین فرهنگی آذربایجانی به حضور قطب‌الدین صادقی در دومین نشست تخصصی نظامی در تبریز

اعتراض جمعی از فعالین فرهنگی آذربایجانی به حضور قطب‌الدین صادقی در دومین نشست تخصصی نظامی در تبریز

اؤیرنجى: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی از قطب‌الدین صادقی متخصص هنر‌های نمایشی و کارگردان سنندجی به عنوان سخنران در نشستی تخصصی با موضوع نظامی گنجه‌ای دعوت به عمل آورده که موجب اعتراض جمعی از فعالین فرهنگی آذربایجانی شده است.

بنا به اطلاع ” صحفه اطلاع رسانی عباس لسانی “، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی از قطب‌الدین صادقی متخصص هنر‌های نمایشی و کارگردان سنندجی در دومین نشست تخصصی حکیم نظامی گنجه‌ای در ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ در سالن استاد صیامی مجتمع فرهنگی سینمایی ۲۲ بهمن تبریز دعوت به عمل آورده که موجب اعتراض جمعی از فعالین فرهنگی آذربایجانی شده است.  

گفتنی است این کارگردان ۷۰ ساله سنندجی در طی جنگ دوم قاراباغ موسوم به «جنگ وطن» که از ۶مهر ۱۳۹۹ به مدت ۴۴ روز ادامه داشته و موجب آزادسازی مناطق تحت اشغال جمهوری آذربایجان از اشغال جمهوری ارمنستان شد، سخنان نژادپرستانه‌ای را بر علیه ملت آذربایجان و حاکمیت جمهوری آذربایجان بر مناطق اشغالی یاد شده منتشر کرده بود. پس از آن جمعی از فعالین آذربایجانی اعتراض خود را نسبت به این اقدام صادقی نشان داده بودند. صادقی نیز در پی این اعتراض فعالین آذربایجانی عنوان کرده بود: «آذربایجان شرقی و غربی هیچ ربطی به کشور آذربایجان ندارد و انتقادات علیه وی بی‌جاست».

این در صورتی است که با توجه به مطالب منتشر شده از ایشان در فضای مجازی، وی در همان حد که به زادگاه خود یعنی کردستان ایران دلبستگی دارد، به همان میزان به کردستان عراق، ترکیه و سوریه نیز دلبسته است و دغدغه‌مند مسائل سیاسی روز مناطق یاد شده می‌باشد. همین مسئله باعث عداوت و کینه‌توزی وی با دولت ترکیه شده است و تا به حال چندین بار جمهوری ترکیه را محکوم کرده است!

در پی انتشار خبر حضور کارگردان مذکور در نشست تخصصی حکیم نظامی گنجوی ، نوید محمدی مدیر مسئول پایگاه خبری ” یاز اکو ” با انتشار پستی در صفحه‌ی اینستاگرامی‌اش اطلاعاتی در رابطه با قطب‌الدین صادقی به اشتراک گذاشته است. محمدی با اعلام اینکه وی لیست تمامی تالیفات صادقی چه کتاب و چه مقاله را مرور کرده، اما هیچ تحقیقی از وی نسبت به ادبیات کلاسیک بالاخص نظامی نیافته است.

محمدی در ادامه با اشاره به اینکه تنها اشاره‌ی صادقی به نظامی عبارت از پست یک پاراگرافی وی که در آن بدون پرداختن به هنر و آثار نظامی و حتی فارغ از اشاره‌ای به منسوبیت جغرافیایی نظامی به گنجه، صرفا تاکید می‌کند که نظامی ایرانی است‌. وی همچنین در ادامه تاکید می‌کند که مادر نظامی «کُرد» است.

گفتنی است صادقی در یک پست اینستاگرامی تصویری از خود با «شوان پرور» خواننده کُرد اهل جمهوری ترکیه منتشر کرده است. شوان پرور خواننده‌ای است که در حمایت از نیروهای تروریستی پ‌ک‌ک و عوامل وابسته به آنها آهنگی با عنوان «وا هاتن پیشمرگه» را خوانده است. شوان پرور در آهنگ دیگری با ادعای ارضی بر مناطق بزرگی از آذربایجان از جمله شهرهای اورمیه، قزوین و… موجب اعتراض جمعی از فعالین آذربایجانی شده بود.

بیشتر بخوانید

«سم یونجه در شربت نذری»؛ دلیل مسمومیت ۲۶۰ نفر و جان‌باختن یک کودک

اؤیرنجی: یک هفته پس از انتشار خبر مسموم‌شدن ۲۶۰ نفر از اهالی یک روستا در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *