خانه / اخبار / اعتراض کارگران شرکت ایران مایه تبریز به رد درخواست حق‌السعی توسط اداره کار

اعتراض کارگران شرکت ایران مایه تبریز به رد درخواست حق‌السعی توسط اداره کار

اؤیرنجی: پس از یک‌سال که از بیکاری کارگران ایران مایه تبریز می‌گذرد، آنها همچنان در انتظار راه‌اندازی دوبارهکارخانه به‌سر می‌برند. این کارخانه و اداره کار از پرداخت حق‌السعی آنها طی این مدتخودداری کرده است. اداره کار در همدستی با مدیران این کارخانه از کارگران خواسته است کهتسویه کنند. اما کارگران حاضر به تسویه حساب نیستند.

کارگران در رابطه با ثبت نکردن درخواست دریافت حق‌السعی توسط اداره کار اعتراض دارند. این کارگران بعد از تعطیلی کارخانه در اوایل سال ۱۴۰۰ توانستند برای ۶ ماه اول بیکاریخود، حق‌السعی بگیرند. در ادامه با تعیین تکلیف نشدن وضعیت کارخانه، کارگران برای ۶ماهه دوم نیز درخواست دریافت حق‌السعی کرده‌اند؛ اما اداره کار از پذیرش درخواستکارگران خودداری می کند.

کارگران ایران مایه تبریز می‌گویند: «اداره کار به ما پیشنهاد تسویه حساب و گرفتنِ بیمهبیکاری می‌دهد. اما ما با بیش از ۱۰۱۵سال کار در این شرکت نمی‌توانیم به راحتی تسویهحساب کنیم و با این سن و سال به سراغ کار دیگری برویم

تعطیلی کارخانه بدون توجه به وضعیت کارگران ایران مایه تبریز

کارخانه ایران مایه تبریز در سال ۸۷ به یک شرکت ترکیه‌ای ـ فرانسوی واگذار شد. اما اینکارخانه در اوایل سال ۱۴۰۰ به بهانه ضررده بودن رو به تعطیلی گذاشت. کارفرما به کارگرانشرکت ایران مایه که هر کدام ۱۰ تا ۱۵ سال سابقه کار داشتند، برگه تسویه حساب داد و حکماخراج‌شان را صادر نمود.

پیش از این در آذرماه سال ۹۹، حدود ۴۰ کارگر کارخانه را اخراج کرده بودند. در اسفند‌ماهسال ۹۹ نیز بقیه کارگران که ۱۱۰ نفر بودند، اخراج شدند. از این ۱۱۰ نفر، حدود ۲۴ کارگر ازگرفتن برگه امتناع کردند. آنها ضمن طرح شکایت خواستار بازگشت به کار خود شدند. با اینکه حکم بازگشت به کار این افراد صادر شده است، اما مدیران کارخانه از ورود کارگران ایرانمایه تبریز به کارخانه جلوگیری کرده و صرفا به پرداخت حق‌السعی اکتفا می‌کنند. اما حالانیز طبق رای دادگان حق‌السعی به آنها تعلق نمی‌گیرد

حق السعی چیست؟

 حق السعی بر اساس ماده ۳۴ قانون کار، به مجموع دریافتی‌های یک کارگر که بر اساسقرارداد کار مانند مـزد یـا حقـوق کمک عائله‌‌مندی، ایاب و ذهاب، مزایای غیرنقدی، هزینه‌‌هایمربوط به مسکن، سود سالانه سازمان، پاداش افزایش تولید سازمان، خواروبار و نظایر آنحق السعی گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید

یک پرده از فساد حسین طائب در صنعت پتروشیمی

اؤیرنجى: نقش حسین طائب، رئیس سابق سازمان تروریستی اطلاعات سپاه در چشم‌پوشی از تخلفات و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *