خانه / آذربایجان / افزایش شمار بازداشت شدگان تجمع حمایتی از آزربایجان شمالی در شهرهای مختلف آزربایجان جنوبی

افزایش شمار بازداشت شدگان تجمع حمایتی از آزربایجان شمالی در شهرهای مختلف آزربایجان جنوبی

اؤیرنجى :با اطلاع رسانی خانواده ها، شمار افراد بازداشت شده توسط نیروهای امنیتی ایران که در شهرهای مختلف آزربایجان جنوبی در تجمع حمایتی از آزربایجان شمالی در برابر حملات وحشیانه ارمنستان شرکت کرده بودند، افزایش یافت.

طی اطلاع خانواده «شیوا مجرد» فعال مدنی آزربایجانی پس از احضار وی به اداره پلیس امنیت شهرستان اورمیه و بعلت عدم تماس با خانواده از مکان و دلایل احتمالی دستگیری وی اطلاعی در دسترس نیست و دیگر فعال اورمیه ای «فرید خورشیدی» نیز در سرنوشتی مشابه صبح روز پنج‌شنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۹ برای بازجویی به پلیس امنیت شهر اورمیه احضار شده بود. با این وجود پس از گذشت ۲۴ساعت از احضار وی به پلیس امنیت اورمیه(۹پله) اطلاعی از سرنوشت وی در دست نیست. فرید خورشیدی فعال دانشجویی آزربایجانی و دانشجوی رشته مهندسی الکترونیک دانشگاه اورمیه است.

همچنین طبق اخبار منتشره و تایید «سهند و سعید بهنمون» مشخص گردیده این دو فعال آزربایجانی روز ۲۶ تیر در پنج راه اورمیه دستگیر شده و در صبح روز جمعه آزاد گردیده اند عدم انتشار بازداشت این دو فعال آزربایجانی و تایید برخی از بازداشتی ها پس از آزادی که اجازه انتشار اسامی شان را به رسانه ها نداده اند، این احتمال را قوت بخشیده که آمار دستگیری ها به مراتب بیشتر از اخبار منتشر شده است.

در دیگر مورد خواهر «حمید جباری» با انتشار توییتی از تماس برادر خویش با خانواده خبر داده و نوشته است بازجو با پرخاشگری از برادرش خواسته به زبان فارسی با خانواده حرف بزند و به همین دلیل تلفن این فعال آزربایجانی را قطع کرده است.

نزدیکان «رحیم ساسانی» قهرمان ورزشی کشور و «سعدالله ساسانی» اطلاع داده اند که این دو فعال آزربایجانی به قرنطینه زندان مرکزی تبریز منتقل شده اند.

علی رغم آزادی «رسول رضوی» در شامگاه پنجشنبه ۲۶تیر، از دیگر بازداشتی های همچون خانم «حکیمه احمدی» و «یاسمین ظفری» که مقابل کنسولگری جمهوری آزربایجان در تبریز دستگیر شده اند تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاع دقیقی در دسترس نیست. همچنین «سالار طاهر افشار» که پس از احضار به پلیس امنیت اورمیه دستگیر شده بود از انتقال خود به زندان اورمیه خبر داده است.

در بین سالهای ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۴ ارمنستان با حمایت های ایران و روسیه توانست منطقه قره باغ کوهستانی و پنج شهر جبرئیل، زنگلان، قبادلی، لاچین و کلبجر و سپس بخشهایی از مناطق فضولی و آغدام را تصرف کند. شورای امنیت سازمان ملل در سال۱۹۹۳ طی چهار بیانیه خواستار حفظ حاکمیت ارضی جمهوری آزربایجان و خروج نیروهای ارمنی از کلیه مناطق اشغالی شد. با این حال تا به امروز و علی رغم اینکه حاکمیت این کشور بر مناطق تحت اشغال از سوی سازمان ملل و سایر کشورها به رسمیت شناخته نشده است، ارمنستان از خروج از این مناطق امتناع کرده است.

در روزهای اخیر اما درگیری‌های مرزی میان این دو کشور در فاصله ۳۰۰ کیلومتری قره‌باغ و در منطقه‌ «توووز» رخ داده که به‌دنبال آن شماری از نیروهای نظامی دو کشور و یک شهروند غیرنظامی آزربایجانی کشته شده‌اند.

در پی فراخوانی که در فضای مجازی منتشر شده بود تا ترکهای آزربایجان در شهرهای بزرگ آزربایجان از جمله در تبریز، اورمیه، اردبیل، زنجان، مراغه، خوی، سولدوز و تهران با حمایت از همزبانانشان در جمهوری آزربایجان، اشغالگری نیروهای ارمنی را محکوم کنند.

پس از صدور این فراخوان، نهادهای امنیتی حکومت ایران به تهدید نویسندگان، شاعران و فعالین ملی شناخته شده آزربایجانی روی آوردند و با ایجاد جو سنگین امنیتی به  سرکوب و بازداشت تجمع کنندگان پرداختند و شماری از فعالین ملی آزربایجان را در شهرهای تبریز، تهران و اورمیه بازداشت کردند.

بیشتر بخوانید

دو ماه بی خبری از سرنوشت خانواده آزربایجانی بازداشت شده در اعتراضات تبریز!

اؤیرنجی : علیرغم گذشت ۵۵ روز از بازداشت شدن امید هاشم پور، امیر هاشم پور …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *