خانه / اخبار / افزایش نرخ تورم در جغرافیای ایران نام به ۴۵٫۸ درصد

افزایش نرخ تورم در جغرافیای ایران نام به ۴۵٫۸ درصد

اؤیرنجی: مرکز آمار ایران اعلام کرد نرخ تورم سالانه شهریور امسال با ۰٫۶ درصد افزایش نسبت به ماه گذشته به ۴۵٫۸ درصد رسید.

مرکز آمار ایران با انتشار گزارش شاخص قیمت مصرف کننده شهریور ۱۴۰۰ اعلام کرد: نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ۴۵٫۸ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ۰٫۶ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

براساس این گزارش، نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۴۲٫۹ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰٫۵ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۴۷٫۸ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۰٫۱ واحد درصد افزایش داشته است.

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه شهریور ۱۴۰۰ به ۳٫۹ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ۰٫۷ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۵ درصد و ۳٫۳ درصد بوده است.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴۵٫۱ درصد و ۴۹٫۷ درصد است که برای خانوارهای شهری ۰٫۶ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی یک واحد درصد افزایش داشته است.

بنا به اعلام مرکز آمار ایران، در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «لبنیات و تخم مرغ» (ماست، پنیر و شیر پاستوریزه)، گروه «سبزیجات» (کاهو، هویج فرنگی و کدوسبز) و گروه «ادویه و چاشنی» (رب گوجه فرنگی، سس مایونز) است.

همچنین در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، گروه «مسکن، آب، برق و گاز» (متوسط قیمت یک متر مکعب گاز و آب، اجاره بها)، گروه «هتل و رستوران» (غذاهای سرو شده در رستوران) و گروه «حمل و نقل» (روغن موتور و انواع اتومبیل سواری) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

بیشتر بخوانید

دهن کجی رژیم تورک ستیز ایران به ملتمان ؛ گماشتن یک کرد بر صندلی استانداری آزربایجان غربی!

اؤیرنجی : رژیم ایران بار دیگر با دهن کجی به خواسته های ملت تورک آزربایجان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *