پنج شنبه - ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
خانه / اخبار / افزایش چشمگیر اعتراضات کارگری در جغرافیای ایران نام!

افزایش چشمگیر اعتراضات کارگری در جغرافیای ایران نام!

اؤیرنجى : کارگران و کارکنان صنایع پتروشیمی در جنوب جغرافیای ایران اقدام به تجمع و اعتصاب کردند. آنها خواستار پرداخت دستمزد و مزایای معوقه و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل هستند. کارگران اراک آزربایجان جنوبی و هفت‌تپه نیز به اعتراضات خود ادامه می‌دهند.

گزارش های حاکی از این است که ؛ فشارهای اقتصادی ناشی از کرونا و کشمکش‌های سیاسی رژیم ایران با ایالات متحده، بیش از پیش اوضاع کارگران در جغرافیای ایران را وخیم کرده است.به همین دلیل شمار اعتراضات کارگری در هفته‌های اخیر رو به افزایش گذاشت و علاوه بر کارخانه‌هایی که در گذشته با حرکات اعتراضی روبرو بودند، به صنایع نفت و گاز نیز بیش از پیش سرایت کرد.

روز شنبه ۱۱ مرداد (یکم اوت) کارگران شرکت نفت سنگین قشم در واکنش به عدم پرداخت مطالبات خود دست از کار کشیدند و مقابل ساختمان شرکت تجمع کردند. این کارگران برای چند پیمانکار مختلف کار می‌کنند و از قرار معلوم هیچ‌کدام از پیمانکاران نتوانسته‌اند در ماه‌های گذشته به صورت منظم با کارفرما تسویه حساب کنند.

ایلنا به نقل از یک مدیر شرکت پالایشگاه قشم نوشت، کارگران تنها خواهان افزایش حقوق خود هستند “نه اینکه معوقات داشته باشند”.

این مدیر گفته است که کارگران پیش‌تر بر سر میزان دستمزد خود با مدیریت شرکت به توافق رسیده بودند اما دوباره خواهان حقوق بیشتر هستند.

کارشناسان اقتصادی تقاضای افزایش دستمزد را طبیعی می‌دانند و تاکید می‌کنند که برای جلوگیری از اعتراضات گسترده کارگران باید دستمزدها همواره به افزایش شدید و بی‌رویه بهای کالاهای روزمره تطبیق داده شوند.

بر اساس گزارش‌ها و ویدئوهایی که وبسایت خبری “ایران کارگر” منتشر کرد، اعتصاب‌های کارگری در پالایشگاه‌های آبادان، پارسیان، پتروشیمی لامرد، پارس جنوبی و میدان نفتی آزادگان شمالی نیز برگزار شده است.

این کارگران ضمن درخواست پرداخت دستمزد و مزایای معوقه، خواهان اجرای فوری طرح طبقه‌بندی مشاغل نیز شده‌اند.

آزادگان یکی از میدان‌های نفتی بزرگ خاورمیانه است که بخش اعظم آن در هورالعظیم و روستاهای اطراف شهر هویزه قرار دارد.

صنایع پتروشیمی رژیم ایران پس از خروج آمریکا از برجام با مشکل مالی عظیمی مواجه شدند و علاوه بر این در بخش‌هایی بدهکار هم هستند.

به عنوان نمونه در سال ۹۳ وزارت نفت قرارداد توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان جنوبی با شرکت CNPC چین را لغو کرد. این شرکت طبق قرارداد خواهان یک میلیارد دلار خسارت از رژیم ایران شد، اما به گزارش وبسایت “نفتی‌ها”، وزارت نفت ایران “روی رقم ۵۰۰ میلیون دلار با چینی‌ها به توافق رسیده است.”

بیژن زنگنه، وزیر نفت رژیم ایران گفته است، “اطلاع دقیقی از این رقم” ندارد و پاسخ به پرسش در این باره را به مجموعه مهندسی توسعه نفت واگذار کرده است.

کارگران شرکت هپکو اراک نیز روز شنبه “در اعتراض به بلاتکلیفی و سردرگمی ناشی از تعریف نشدن کار و پایین آمدن ظرفیت عملیاتی خطوط تولید” در محوطه این شرکت تحصن کرده‌اند.

“ایران کارگر” به نقل از ابوالفضل رنجبر، نایب رئیس شورای کار شرکت هپکو نوشت: «کارگران قصد داشتند مقابل استانداری مرکزی تجمع کنند که از آنها خواستیم برای حفظ آرامش شهر و برگزاری مسالمت‌آمیز این اعتراض در محدوده شرکت، تجمع کنند و اجازه ندهند که شبکه‌های معاند از آن سوءاستفاده کنند. همچنین نمی‌خواستیم برخی مسئولان و مدیران از این اعتراض بهره‌برداری منفی بکنند.»

کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه هم در چهل‌ونهمین روز اعتراض خود در مقابل فرمانداری شهرستان شوش تجمع کرده‌اند.

بر أساس این گزارش، سه تن از نمایندگان مجلس فرمایشی رژیم ایران در جمع کارگران معترض حضور یافته‌اند.

ایلنا به نقل از “جمعی از کارگران” معترض نوشت: «انتظار داریم که (نمایندگان) وعده ندهند و عمل را با وعده توأم کنند؛ چرا که گوش‌هایمان از وعده‌ پر است و دیگر جایی برای ضبط وعده‌ها ‌‌نداریم.»

کارگران هفت‌تپه گفته‌اند، هنوز دستمزدهای اردیبهشت، خرداد و تیر خود را دریافت نکرده‌اند.

بیشتر بخوانید

نیترات نارضایتی، مراقب بیروتی شدن ایران باشید!

اؤیرنجى : سردبیر عصر ایران، در روز ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ در یادداشتی وضع ایران را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *