خانه / اخبار / افزایش ۱۰برابری قیمت آرد ،بازار برنج از کنترل خارج شد

افزایش ۱۰برابری قیمت آرد ،بازار برنج از کنترل خارج شد

اؤیرنجی: حدف ارز ترجیحی و آزادسازی نرخ اقلام غذایی به گفته فعالان صنفی بر بازار برنج و نان‌های حجیم تأثیر گذاشته است.

محمدجواد کرمی، رئیس اتحادیه نان‌ حجیم در این رابطه از کاهش ۶۰ تا ۷۰ درصدی نان حجیم و نیمه حجیم خبر داد و گفت: قیمت یک کیسه آرد ۱۰ برابر شده، از ۶۷هزار تومان به ۶۴۰ هزار تومان رسیده است پس طبیعی است که قیمت نان فانتزی هم دو برابر شود.

دولت جمهوری اسلامی ایران ده روز قبل نرخ آرد و فرآورده های آردی را افزایش داد و چهارشنبه ۲۱ اردی‌بهشت روغن، مرغ، تخم مرغ و لبنیات را هم در شمار کالاهایی که نرخ آن‌ها آزاد شده است، قرار داد.

اگرچه مسئولان دولتی ادعا کرده‌اند که افزایش قیمت به همین کالاها محدود خواهد بود اما در بازار مصرف کنندگان شاهد رشد قیمت سایر کالاها هستند.

دبیر اتحادیه برنج فروشان بابِل در پیوند با این موضوع، ضمن تأیید افزایش دوباره قیمت برنج داخلی گفته که کنترل بازار از دست دولت خارج شده و نمی‌توان بازار را با قیمت‌های مصوب کنترل کرد.

دولت قیمت مصوب برنج داخلی را ۶۵ هزار تومان تعیین کرده اما به گفته حسین تقی‌زاده، قیمت برنج در بنکداری‌ها به ۹۰ هزار تومان و در فروشگاه‌ها به ۱۲۰ هزار تومان رسیده است.

جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۹۸ برنج را از فهرست کالاهای مشمول ارز ترجیحی حذف کرد. حذف ارز ترجیحی برنج قیمت این برنج تولید داخل و وارداتی را افزایش داد و این ماده غذایی را از سفره خانوارهای کم درآمد حذف کرد.

بیشتر بخوانید

یک پرده از فساد حسین طائب در صنعت پتروشیمی

اؤیرنجى: نقش حسین طائب، رئیس سابق سازمان تروریستی اطلاعات سپاه در چشم‌پوشی از تخلفات و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *