سه شنبه - ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / افشای جاسوسی رژیم ایران به نفع ارمنستان در جنگ قاراباغ!

افشای جاسوسی رژیم ایران به نفع ارمنستان در جنگ قاراباغ!

اؤیرنجى : بر اساس گزارشی که روز شنبه ۹ اسفند توسط روزنامه مطرح تورکیه منتشر شده،رژیم ایران در جنگ قاراباغ کوهستانی سیستم های راداری پیشرفته و ایستگاه شنود بی سیم در مرز ایجاد کرده و به واسطه آنها اطلاعاتی را که به دست آورده با ستاد کل نیروهای مسلح ارمنستان به اشتراک گذاشته است.

بدین صورت، حمایت رژیم ایران از دولت ایروان در جنگ قاراباغ که بین آزربایجان و ارمنستان در ۲۷ سپتامبر سال ۲۰۲۰ آغاز شد، فاش شد.

این روزنامه با استناد به منابع میدانی که این اطلاعات را در اختیار روزنامه قرار داده‌اند، (به‌نظر می‌رسد از ایران باشد) نوشت که ایران در نقطه صفر مرزی با آزربایجان در ساحل آراز، یک تیم ۷۰-۸۰ نفری همراه با تجهیزات مجهز ویژه مستقر کرده بود.

به گفته این منابع، نظامیان رژیم ایران که عمدتا کارشناس فنی بوده‌اند، در موقعیتی موازی با پل خدافرین، هم‌مرز با شهر جبراییل آزربایجان، از ترافیک هوایی پهپادها، هواپیماها، هلی کوپترها و فرکانس های رادیویی سربازان آزربایجانی که در این منطقه می‌جنگیدند، جاسوسی می‌کرد.

منابع مورد بحث اظهار داشتند که سربازان ایرانی اطلاعاتی را که با سیستم های راداری پیشرفته و ایستگاه شنود بی سیم مستقر شده در «آیاز قیراغی» به دست می‌آوردند، با ستاد کل ارمنستان به اشتراک می‌گذاشتند.

این منبع ایرانی با اشاره به اینکه مدت زیادی به هیچ غیرنظامی اجازه نزدیک شدن به این پایگاه که در خط مرزی آزربایجان ‌شرقی ساخته شده بود، داده نمی‌شد، گفت: “این منطقه کاملاً از روستاها و شهرهای تورک تشکیل شده است. به همین دلیل، سربازان ایرانی با اقدامات امنیتی فوق العاده از مکان پایگاه محافظت می‌کردند.”

یک نظامی ارشد که در جنگ آزربایجان نیز شرکت کرده بود، گفته است که ایران در تلاش بوده تا به برخی اطلاعات خاص در طول جنگ دسترسی پیدا کند.

این مقام نظامی گفت که اطلاعات ایران تلاش داشته تا با استفاده از روش های مختلف به اطلاعات مربوط به مکانهای پهپادهای تهاجمی، هواپیماهای جنگنده و هلی کوپترهای آزربایجان و استراتژی ها و تاکتیک های عملیاتی دسترسی پیدا کند.

الخان شاهین اوغلو، رئیس مرکز تحقیقات اطلس در آزربایجان ، اقدام تحریک‌آمیز نظامیان ایرانی در پل خدافرین که به جبرائیل متصل است، را یادآوری کرد.

شاهین اوغلو با یادآوری اینکه الهام علی‌اف، رئیس جمهور آزربایجان و همسرش میهریبان علیوا در منطقه خدافرین واقع در نقطه صفر مرزی پس از جنگ در لنز تک‌تیرانداز نظامیان ایرانی قرار گرفت، گفت: “این خیلی اقدام تحریک‌آمیز جدی‌ای بود. خدافرین یک نقطه حساس در روابط ایران و ارمنستان بود. ایران از اینجا برای ارامنه سلاح می فرستاد. همچنین، همین نقطه سالها مرکز قاچاق مواد مخدر بود”.

بیشتر بخوانید

تعطیلی اصناف غیرضروری بازار تبریز با شروع موج چهارم کرونا!

اؤیرنجى : با شروع موج چهارم و افزایش بی‌سابقه آمار همه‌گیری بیماری کرونا، برای مقابله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *