پنج شنبه - ۱ آبان ۱۳۹۹
خبر فوری
خانه / اخبار / اقرار وزارت کار رژیم ایران به بیکاری حداقل ۱.۵ میلیون نفر پس از بحران کرونا در جغرافیای ایران!

اقرار وزارت کار رژیم ایران به بیکاری حداقل ۱.۵ میلیون نفر پس از بحران کرونا در جغرافیای ایران!

اؤیرنجى : چند مقام وزارت کار رژیم ایران از بیکاری دست کم یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در همه گیری ویروس جدید کرونا در جغرافیای ایران خبر دادند. براساس گزارش ها شیوع کووید-۱۹ در مجموع به بیش از ۶ میلیون نفر در جغرافیای ایران نام آسیب جدی وارد کرده است. وزارت کار رژین ایران می‌گوید بالغ بر ۱۵۵ هزار نفر از افرادی که شیوع کرونا بیکارشان کرده، از اسفند ۹۸ تاکنون نتوانسته‌اند به سر کار برگردند.

عیسی منصوری، معاون اشتغال وزارت کار رژیم ایران یکشنبه ششم مهر اعلام کرد از آغاز همه‌گیری کووید-۱۹ در ایران تاکنون «حدود ۶ میلیون نفر در کشور از کرونا آسیب دیده‌اند و حدود یک و نیم میلیون نفر در مشاغل به علت کرونا ریزش کرده‌اند و کار خود را از دست دادند.»

معاون اشتغال وزارت کار رژیم ایران در ادامه گفت:
«از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفری که در دوران کرونا بیکار شده‌اند، حدود ۱۵۵ هزار و ۷۰۰ نفر از اسفند تاکنون نتوانسته اند دوباره شاغل شوند».

علاالدین ازوجی، مدیرکل دفتر سیاست گذاری و توسعه اشتغال نیز این ارقام را تایید کرد. او اما گسترش بیکاری در میان اقشار مختلف از جمله کارگران را «ریزش نیروها» خواند و جمعیت بیکارشدگان را به «نیروهای بیمه‌شده» و «نیروهای غیربیمه‌ای» تقسیم کرد.

ازوجی درباره «نیروهای غیربیمه‌ای» و آمارهای مربوط به آن‌ها توضیح بیشتری نداد اما ادعا کرد بخشی از نیروی کار تنها به صورت موقتی شغل خود را از دست داده‌اند و دوباره «جذب شده‌اند».

او گفت:
«مطابق بررسی ها در دوران کرونا حدود ۱میلیون و ۵۰۰هزارنفر بیکارشدند. البته برخی بیکاری ها کوتاه مدت بود، یعنی شرایطی برای بنگاه ایجاد می شود که برای مدت کوتاهی نیروی خود را بیکار و سپس آن ها جذب کار می شوند».

مسعود بابایی، مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار رژیم ایران در این رابطه گفته یک میلیون و ۵۵هزار نفر از افراد بیمه شده، بیمه بیکاری را دریافت کرده‌اند اما ۹۵ هزار نفر همچنان در صف بیمه بیکاری هستند.

براساس اظهارات او از این تعداد ۶۵ هزار نفر از اسفند ۹۸ تاکنون دریافتی نداشته‌اند. بابایی ادعا کرد ۶۵ میلیارد تومان حق بیمه این افراد در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفته است.
او همچنین گفته پرونده ۳۰ هزار نفر دیگر نیز در تامین اجتماعی ست و هنوز به سازمان برنامه و بودجه ارسال نشده است.

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار رژیم ایران نیز آمار ارائه شده از سوی معاون اشتغال این وزارت‌خانه را تایید کرد و گفت:
«طبق آخرین آمار، افرادی که بیکاری شان تحت تاثیر شیوع کرونا از اسفند استمرار داشته و یا اینکه از ابتدای خرداد ماه بیکار شده اند ۱۵۵هزار و ۷۰۰نفر هستند. این افراد به‌رغم داشتن شغل رسمی و ثبت‌شده، هنوز موفق به بازگشت به سرکار نشده‌اند».

علاوه بر ده‌ها هزار نفر از بیکارشدگان، از جمله کارگرانی که به‌رغم قطع شدن درآمدشان ماه‌هاست بیمه بیکاری دریافت نکرده‌اند، بخش زیادی از کارگران نیز به بهانه‌های مختلف از دریافت بیمه بیکاری محروم‌اند. مسئولان وزارت کار اما با سلب مسئولیت از خود در قبال معیشت این کارگران، تنها «غیربیمه‌ای» نامیدن آن‌ها بسنده می‌کنند.

رژیم ایران از همان ابتدا کارگران روزمزد بدون بیمه، صدها هزار کارگر ساختمانی معلمان شرکتی، شاغلان کارگاه‌های کوچک، شاغلان بسیاری از رشته‌های خدماتی مانند راهنمایان گردشگری، خویش‌فرمایان و غیره را از شمول دریافت بیمه بیکاری خارج کرد.

بیشتر بخوانید

آخرین وضعیت فعالان ملی آزربایجانی بازداشت شده در تبریز پس از گذشت ۴ روز بی‌اطلاعی! 

اؤیرنجى : پس از چهار روز بی‌اطلاعی مطلق از وضعیت “حسین امیرهجری” فعال ملی مدنی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *