پنج شنبه - ۲۰ بهمن ۱۴۰۱
خانه / آذربایجان / الهام علی‌اف : این موضوع نباید از بعد آزربایجان و‌ ارمنستان خارج شود.

الهام علی‌اف : این موضوع نباید از بعد آزربایجان و‌ ارمنستان خارج شود.

اؤیرنجى :رئیس جمهور آزربایجان با بیان اینکه ارمنستان به دنبال کشاندن کشورهای دیگر به میدان جنگ است گفت این موضوع نباید از بعد آزربایجان و‌ ارمنستان خارج شود.

الهام علی‌اف ، رئیس جمهور آزربایجان در گفت‌وگو با “شبکه یک روسیه” با بیان اینکه هدف ارمنستان از حمله به مناطق مسکونی تحریک باکو به عمل متقابل است تا بتواند پای کشورهای سوم را به میدان جنگ بکشد ، اظهار داشت : “این یک رفتار غیرقابل قبول است.
این موضوع نباید از بعد آذربایجان و‌ ارمنستان خارج شود”.

علی‌اف با اشاره به احتمال از سرگیری روند مذاکره بین آزربایجان و ارمنستان ، تاکید کرد که برای انجام این امر باید قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل درباره قره‌باغ اجرایی شود.

وی در ادامه گفت : “طرف ارمنستان این مقرارات را رعایت نمی‌کند ، به آنها توجه نمی‌کند و قصد توقف روند را دارد.
درصورتی که ارمنستان مقرارات این شورا را اجرا و از اراضی اشغالی عقب‌نشینی کند ، می‌توان به زودی به توافق صلح در قفقاز دست یافت”.

علی‌اف همچنین با بیان اینکه ارمنستان با حمله به اراضی جمهوری آزربایجان قصد کشاندن پای کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی و کشورهای اروپا به میدان جنگ را دارد ، تاکید کرد : “این یک رفتار غیرقابل قبول است.
نمی‌توان این مشکل را به خارج از آذربایجان و ارمنستان انتقال داد”.

وی همچنین با بیان اینکه حاضرند روند مذاکره را درپی توقف اقدامات نظامی در قره‌باغ آغاز کنند ، گفت ممکن است ترکیه در روند حل مساله قره‌باغ مشارکت داشته باشد.

وی افزود : ” ترکیه کشور بزرگی است و به عنوان همسایه‌مان در قفقاز جنوبی پس از پایان درگیری‌ها حق شرکت در روند میانجیگری را دارد”.

رئیس جمهور آزربایجان با اشاره به اهمیت کشورهایی که تنش در منطقه را کاهش می‌دهند و تاثیرات مثبتی در منطقه دارد ، گفت : “به نظرم این کشورها ترکیه و روسیه هستند”

بیشتر بخوانید

شمار قربانیان زلزله در ترکیه به ۲۹۲۱ نفر رسید

اؤیرنجی: رئیس سازمان مدیریت حوادث غیرمترقبه ترکیه اعلام کرد شمار جان‌باختگان زلزله قهرمان‌ماراش به ۲۹۲۱ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *