چهارشنبه - ۷ آبان ۱۳۹۹
خانه / آذربایجان / امروز بیست و نهمین سالگرد استقلال جمهوری آزربایجان است.

امروز بیست و نهمین سالگرد استقلال جمهوری آزربایجان است.

اؤیرنجى : روز ۱۸ اکتبر ، سالروز تاسیس دولت و استقلال آزربایجان شمالی میباشد و امروز بیست و نهمین سالروز استقلال آزربایجان به یمن فداکاری های ابولفضل ائلچی بی رهبر فقید آزربایجان و همرزمانش در این کشور است. 

پس از فروپاشی شوروی سابق در اواخر قرن بیستم و به میمنت حوادث تاریخی ، آزربایجان شمالی در طول قرن اخیر برای دومین بار در ۱۸ اکتبر ۱۹۹۱ به استقلال دست یافت.این موفقیت دومین پیروزی آزربایجان شمالی درطول قرن گذشته بود.

درنتیجه فعالیت نیروهای دموکراتیک در روسیه در دوران شوروی سابق ، نیروهای استقلال طلب در جمهوری‌های ۱۵ گانه شوروی بوجود آمدند و خواست حاکمیت ملی در آنها به اوج رسید.

در چنین شرایطی مجلس ملی آزربایجان با خواست مردم در روز ۳۰ اوت سال ۱۹۹۱ در اجلاس اضطراری در مورد اعلام استقلال آزربایجان به صدور بیانیه پرداخت.

در همین راستا مجلس ملی آزربایجان روز ۱۸ اکتبر همین سال پیش نویس قانون اساسی جمهوری آزربایجان مستقل را به اتفاق آرا به تصویب رساند.

در ماه می سال ۱۹۹۲ مجلس ملی آزربایجان در مورد تعیین سرود و پرچم ملی این کشور تصمیم گیری و آن را مشخص ساخت.

از روز ۱۸ اکتبر سال ۱۹۹۱ آزربایجان شمالی کشوری مستقل با حاکمیت ملی است و مردم این کشور این روز را گرامی میدارند.

تاسیس جمهوری آزربایجان در ۱۹۹۱ و به قدرت رسیدن ابولفضل ائلچی بی منجر به اوج گرفتن حرکت ملی آزربایجان جنوبی نیز شد.

گرچه تلاشهای استقلال طلبان در بیش از دو دهه گذشته در آزربایجان جنوبی به استقلال و یا هرگونه خودمختاری نیانجامیده اما حرکت ملی آزربایجان جنوبی هر ساله به قدرت و امیدهای خود افزوده است.

این روز تاریخی در آزربایجان جنوبی از طرف اکثر ملت و فعالان ملی مدنی با وجود جو خفقان ، با ارسال پیامک های تلفنی و همچنین در رسانه‌های اجتماعی گرامی داشته می شود.

بیشتر بخوانید

پاشینیان و مردم ارمنستان برای امتیاز دهی دردناک آماده اند!

اؤیرنجى : نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان روز دوشنبه ۵ آبان از آمادگی خود و مردم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *