جمعه - ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / امروز سالگرد درگذشت استاد «اباصلت صادقی» خوشنویس برجسته آزربایجانی است

امروز سالگرد درگذشت استاد «اباصلت صادقی» خوشنویس برجسته آزربایجانی است

اؤیرنجى : امروز ۶ اردیبهشت ماه، سالگرد درگذشت استاد «اباصلت صادقی» خوشنویس بزرگ آزربایجان و خالق تابلوی ماندگار «تورکون دیلی تک سئوگیلی ایستکلی دیل اولماز» می باشد.

اباصلت صادقی در سال ۱۳۴۸ در روستای هامپا واقع در شهرستان تیکان تپه (تکاب) آزربایجان چشم به جهان گشود.

او در سال ۱۳۸۶ موفق به کسب درجه فوق ممتاز و در سال ۱۳۸۷ از سوی شورای ارزشیابی هنری انجمن خوشنویسان ایران موفق به کسب درجه «استادی» شد.

استاد صادقی در زندگی گرانمایهٔ خویش، سالها در شهر تیکان تپه به تدریس خوشنویسی پرداخت و صدها شاگرد در این زمینه تربیت کرد، صدها اثر هنری فاخر آفرید و موفق به کسب جوایزه زیادی در جشنواره های مختلف کشوری و بین المللی شد.

استاد صادقی علاقه و تعصب خاصی به زبان و موسیقی تورکی داشت و دهها اثر تورکی از او به یادگار مانده است که شناخته شده ترینش، تابلو خط زیبای «تورکون دیلی تک سئوگیلی ایستکلی دیل اولماز» می باشد که حدود ده سال پیش از طرف نشریه «بایرام» زنجان منتشر شد. شعر این اثر متعلق به استاد شهریار است.

خط «اول پری‌وش کیم ملاحت مولکونون سولطانی‌دیر» با شعر ملامحمد فضولی، خط «هر کس کی اکین اکمه‌سه حاصیل دره بیلمز» با شعر یدالله امینی و خط «گئتمک ایسته ییرسن بهانه سیز گئت» با شعر نصرت کسمنلی، از دیگر آثار نفیس تورکی استاد صادقی است.

استاد اباصلت صادقی در ۶ اردیبهشت سال ۱۳۹۱ در سن ۴۳ سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت.

بیشتر بخوانید

دادگاه دانمارک یک جاسوس رژیم ایران را به ۷ سال حبس محکوم کرد.

  اؤیرنجى : دادگاه عالی دانمارک تقاضای فرجام خواهی یک شهروند نروژی ایرانی تبار را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *