جمعه - ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / امروز سوم آبان ماه ؛ دوازدهمین سالگرد شهادت مهندس ” غلامرضا امانی ” به دست رژیم ایران می باشد.

امروز سوم آبان ماه ؛ دوازدهمین سالگرد شهادت مهندس ” غلامرضا امانی ” به دست رژیم ایران می باشد.

اؤیرنجى:  امروز سوم آبان ماه سال ۱۳۹۹ دوازدهمین سالگرد شهادت مهندس “غلامرضا امانی ”  قهرمان و مبارز ملی راه آزادی ملت تورک آزربایجان جنوبی به همراه دو برادرش توسط عوامل امنیتی شوونیسم فارس می باشد. 

مهندس “غلامرضا امانى ”  فعال سیاسی و قهرمان و مبارز ملی راه آزادی ملت تورک آزربایجان جنوبی از چنگال اشغالگران و استعمارگران ،در سال ۱۳۷۵در رشته مهندسی کشاورزی از دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شد و ی در دهه هفتاد به جرم فعالیت‌های آزادی خواهانه‌اش برای آزربایجان جنوبی دستگیر و نزدیک به پنج سال از طلایی‌ترین دوران زندگی خود را در زندان حاکمیت سیاه شوونیستی گذراند.

بعد از آزادی از زندان برای بار دیگردر سال ۱۳۸۵ در جریان اعتراض به درج کاریکاتور توهین آمیز روزنامه ایران،درتاریخ ۷خرداد دستگیر و بعد از تقریباً دو ماه در تاریخ ۸ مرداد بعد از زندان آزاد شد.علاوه بر این حبس‌های طولانی مدت ،ایشان بیش از ده بار سابقه دستگیری را در پرونده سیاسی خود دارند.

شهید مهندس امانی مقاطع مختلف از حیات پر بار خود را در سلول‌های انفرادی اداره اطلاعات و زندان تبریز و نیز در اداره اطلاعات و امنیت تهران و در زندان اوین تهران گذرانده بود.

این قهرمان ملی و مبارز خستگی ناپذیر آزربایجانی در روز جمعه ۳ آبان ماه ۸۷ در یک تصادف ساختگی مشکوک و سوال برانگیز وزارت اطلاعات رژیم اشغالگر فارس به همراه دو برادر خود حاج جعفر و حاج کریم هنگام بازگشت از اهر، همچون ستاره ی روشنی بخش از افق تاریخ شفاهی و زنده مردم آزربایجان رفت و با شهادت خود راه مبارزه ای بی پایان در راستای احقاق حقوق پایمال شده ملت تورک آزربایجان جنوبی را برای همرزمان و دانشجویان مبارز به امانت گذاشت.

پس از سانحه تصادف ساختگی و پیگیریهای فعالین حرکت ملی آزربایجان جنوبی و همرزمان مهندس امانی مشخص گردید که تصادف ساختگی اتومبیل پیکان حاوی مهندس غلامرضا امانی و دو بردارش کریم و جعفر امانی با دو وسیله سنگین باربری در جاده اهر به تبریز، کریم و جعفر در همان لحظات اولیه شهید شده و مهندس امانی به دنبال یک تاخیر ۴ و نیم ساعته به بیمارستان امام رضای تبریز منتقل می شود ، فعالین حرکت ملی به نقل از شاهدان عینی می گویند که اولا صحنه تصادف مشکوک بوده، ثانیا کامیونی که از عقب به پیکان برخورد کرده و این اتومبیل را به سمت تصادف با کامیون خاور حرکت داده متعلق به سپاه پاسداران بوده است.

ثالثا پیکر نیمه جان امانی با چهار و نیم ساعت تاخیر راهی بیمارستان شده و رابعا اینکه مامورین اطلاعاتی بدون اجازه پزشکان وارد اتاق عمل بیمارستان امام رضا شده و مدتی را در آنجا مانده اند.

خامسا اینکه برای اولین بار در تاریخ فعالیت سیمای حکومتی تبریز به نقل از یکی از مامورین نیروی انتظامی به نام یاقوتی اقدام به توضیح حادثه تصادف بدون ذکر نام مقتولین کرده و فاجعه کشتار خانواده امانی را بعنوان یک حادثه ترافیکی توجیه شده است.

از سوی دیگر گفته می شود که یک هفته قبل از حادثه، اتوموبیل شخصی امانی همراه با مدارک وی به سرقت رفته بوده است.

هفتم اینکه وی به هنگام مراجعه به دادگاه جهت پی گیری این سرقت با قاضی بیدادگاهی که وی را به دلیل فعالیتهای هویت طلبانه‌اش به ۵ سال زندان محکوم کرده بود برخورد می کند و این قاضی در خصوص عواقب بد فعالیتهای ملی و مدنی او و همسرش به مهندس امانی تذکر می دهد.

نهایت اینکه به نقل از چند تن از فعالین حرکت ملی آزربایجان گفته می شود که مرحوم غلامرضا امانی بارها به مراکز اطلاعات احضار شده و مورد تهدید قرار گرفته بود.
شهید غلامرضا امانی، تابستان سال ۸۵ به دنبال بازجویی در اداره اطلاعات تبریز به صراحت به مرگ تهدید شده بود و بازجوی وزارت اطلاعات رژیم اشغالگر فارس به تندی و خشم به او گفته بود:” مطمئن باش که حتی اگر در آزربایجان اتفاقی بیفتد تو یکی هرگز آنرا نخواهی دید.”

ماموران اطلاعات بارها تهدید کرده بودند که امانی فعال ملّی آزربایجان جنوبی اگر از فعالیتهای ملّی و مدنی خود دست برندارد بطور غیر مستقیم وی را حذف خواهند کرد تا درس عبرتی برای یارانش باشد.

خاطر نشان می سازیم که ؛ شهید مهندس” غلامرضا امانی” قهرمان و مبارزی خستگی ناپذیر در راه احقاق حقوق پایمال شده ملت تورک آزربایجان جنوبی بود که به خاطر فعالیت های سیاسی و مدنی سالیان زیادی را در زندانهای شوونیستم فارس و تبعید گذراند و از حقوق شهروندی خود محروم ماند، او عاشق آزربایجان و ملتش بود و قلبش فقط برای وطن و ملت تپید و با شهادت خود نیز راه مبارزه برای آزادی وطنمان آزربایجان از یوغ استعمارگران را به همراه روح سربلند خود جاودانه ساخت.

مهندس شهید “غلامرضا امانی” یار و یاور همیشگی جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی بود و هیچ گاه خود را از بدنه جنبش جدا نساخت و دانشجوی آزربایجانی با نور امیدی که مهندس امانی به همراه سایر فعالان جنبش در تابناک بودنش مانند شمعی آب گردیدند را هیچگاه فراموش نکرده و با روشنایی این نور امید مبارزه را تا رهایی ملت تورک و وطنمان آزربایجان جنوبی از چنگال اشغالگران ادامه خواهند داد .
“روحش شاد و راهش پر رهرو”

بیشتر بخوانید

سناتور میچ مک‌کانل: اثر انگشت رژیم ایران در فعالیت‌های تروریستی در همه خاورمیانه دیده می‌شود

  اؤیرنجى : سناتور میچ مک‌کانل، رهبر اقلیت جمهوری‌خواهان سنای آمریکا، هر گونه لغو تحریم‌های …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *