خانه / آذربایجان / امروز سوم تیر ماه مصادف با چهارمین سالروز فقدان “حسن آزربایجان” می باشد.

امروز سوم تیر ماه مصادف با چهارمین سالروز فقدان “حسن آزربایجان” می باشد.

اؤیرنجى : امروز سوم تیرماه چهارمین سالگرد درگذشت استاد «حسن آزربایجان» شاعر، موزیسین و فعال سرشناس حرکت ملی آزربایجان جنوبی است.

حسن‌ دمیرچی هرگلی در سال ١٣٢٠ در تبریز متولد شد. این مبارز ملی، شاعر، نویسنده و موسیقدان بزرگ، عمر با برکت خود را وقف سرزمینش آزربایجان کرد و به پاس این خدمات ارزنده، ملت آزربایجان، لقب «حسن آزربایجان» را به وی دادند.
او از خادمان بزرگ موسیقی موغام و کلاسیک آزربایجانی در آزربایجان جنوبی است.
حسن دمیرچی به همراه پرفسور زهتابی، از موسسان انجمن «آزربایجان مدنیت اوجاغی» تبریز در سال ١٣۶۵ بود. در آن زمان وی به عنوان مسئول بخش موسیقی این انجمن برگزیده می شود.
این انجمن در عرصه موسیقی آزربایجانی فعالیت های ارزنده ای داشته است. با راه اندازی این انجمن، اساتیدی بزرگی چون «علی سلیمی» امکان می یابند تا به تعلیم موسیقی بپردازند.
هچنین در این انجمن به علاقمندان آوازخوانی و رقص آزربایجانی نیز آموزش داده می شود. از حسن آغا دمیرچی چندین جلد کتاب در رابطه با آموزش موسیقی موغام به چاپ رسیده است.
استاد دمیرچی به دلیل فعالیت‌های ملی اش، بارها توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت و زندانی شده است.
وی در سال  ١٣٩٢ به جرم «کمک رسانی و جمع آوری کمکهای مردمی به زلزله زدگان ورزقان» توسط دادگاه انقلاب تبریز محاکمه و به ۶ ماه حبس محکوم شد.
استاد «حسن آزربایجان» در ۳ تیرماه ۹۷، بر اثر عارضه قلبی در بیمارستان عالی نسب تبریز درگذشت و در وادی رحمت تبریز به خاک سپرده شد.

بیشتر بخوانید

«سم یونجه در شربت نذری»؛ دلیل مسمومیت ۲۶۰ نفر و جان‌باختن یک کودک

اؤیرنجی: یک هفته پس از انتشار خبر مسموم‌شدن ۲۶۰ نفر از اهالی یک روستا در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *