سه شنبه - ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
خانه / اخبار / امروز هشتم اکتبر روز جهانی کودک می باشد.

امروز هشتم اکتبر روز جهانی کودک می باشد.

 

در سال ۱۹۴۶، پس از پایان جنگ جهانی دوم و به منظور سرپرستی و حمایت از کودکان باقی مانده از جنگ، مرکز “یونیسف” که ابتدا انجمن بین ­المللی ویژه­ کودکان نام گرفت توسط انجمن عمومی سازمان ملل ایجاد شد. در ششم اکتبر ۱۹۵۳، نهاد “یونیسف” بنیان گذاشته شد و این روز بعنوان روز جهانی کودک پیشنهاد گشت که هم اکنون در برخی کشورها در تاریخ هشتم اکتبر، یعنی روز اعلام سراسری آن، جشن گرفته می­شود .
ایران میثاق بین المللی حقوق کودک را در سال ۱۹۹۴ میلادی بطور “مشروط” پذیرفته است.

امسال در شرایطی ۸ اکتبر را پشت سر می گذاریم که بی حقوقی کودکان همچنان بیداد می کند. بسیاری از کودکان در این دنیای بی رحم سرمایه داری، هیچگاه مجال کودکی کردن را نمی یابند و شرایط بی رحمی که به آنان تحمیل می شود، اجازه نمی دهد لذت این دوران را تجربه کنند. کودکان به اشکال گوناگون مورد انواع سو استفاده ها قرار می گیرند. به عنوان بی حقوق ترین کارگران خاموش استثمار می شوند. به آسانی به دام شبکه های قاچاق و توزیع مواد مخدر می افتند. به آسانی طعمه مافیای تجارت سکس و دلالان تن فروشی و باندهای سرقت می شوند. در معرض انواع خشونت ها و تجاوزات جسمی و جنسی قرار می گیرند و به آسانی و مظلومانه تلف می شوند.

بی حقوق کودکان در ایران کم نظیر و استثنایی است.اعمال برخی از این بی حقوقی ها در ایران، قانونی است. بر اساس قانون جمهوری اسلامی، ازدواج دختران ۹ ساله قانونی است. قانوناً برای کودکان حکم اعدام صادر می شود و بنا به مقررات صادره ارگان های حکومتی، هر روز بگونه ای حقوق اولیه کودکان زیر پا می رود. کتاب و مدرسه و میدان ورزشی کودکان را بر حسب جنسیت از هم تفکیک می نمایند و مدارس را از یک محیط فرح بخش به محیطی برای پژمرده کردن روح کودکان تبدیل می سازند و به اشکال گوناگون در خصوصی ترین بخش زندگی کودکان دخالت می کنند و پروسه رشد و آموزش و پرورش آنان را در نامتعارف ترین وضعیت قرار می دهند. برای دختران “مراسم تکلیف” و اعلام ”‌زن بودن‌” شان برگزار می کنند و کودکی شان را از آنان می گیرند.

در ایران علاوه بر مافیای توزیع مواد مخدر و تجارت سکس، باند و دسته های دیگری نظیر باندهای گدایی هستند که اساساً با سازماندهی کودکان در این شبکه ها فعالیت های شان پیش می رود. سر دسته  های این نوع باندها یا مستقیما با کودکان بی سرپرست وارد معامله می شوند یا از طریق والدین شان، (که عمده تاً معتاد و بی اراده هستند) معامله صورت می گیرد و بچه ها در ازاء مبلغی، بمدت هشت تا ۱۰ ساعت در روز به استخدام سردسته باند در می آیند و سردسته هر کدام را در نقطه ای از شهر برای گدایی کردن مستقر می کند.

ایران بظاهر و مشروط بیانیه کنوانسیون جهانی حقوق کودک را امضا کرده است. بر اساس این بیانیه کشورهای امضا کننده و عضو، موظفند سلامت فیزیکی، روانی، اخلاقی، اجتماعی و غیره تمامی کودکان را تامین و تضمین کنند، اما ایران با پذیرش مشروطش نه تنها پایبند به هیچ بندی از این بیانیه نیست، که عملا بندهای قوانین خودش را هم زیر پا می گذارد. ایران کودکان بزهکار را بجای نگهداری در مراکز بازپروری، هم بند زندانیان بزرگسال می کند که همواره در معرض تهدید جدی اند. هرازگاهی هم تعدادی از کودکان را اعدام می کند.

تبعیضاتی دیگر که برعلیه کودکان ملل و اقوام غیر فارسی زبان ایران اعمال می شود. تبعیضات آشکار و غیر انسانی که ناقض مهم ترین مواد کنوانسیون و بیانیه حقوق کودک اند
تبعیضات غیر انسانی به کودکان غیر فارس در حالی در حق این کودکان معصوم اعمال می شود که ماده ۳۰ (حمایت از اقلیت ها ) کنوانسیون حقوق کودک تاکید می کند که:

” کودکان متعلق به اقلیت های مذهبی، قومی و یا زبانی در کشورهائی که این اقلیت ها وجود دارند، دارای این حق هستند که همراه دیگر آشنایان بطور جمعی یا فردی از زبان، فرهنگ و مذهب خود برخوردار بوده و از آنها استفاده کنند”.

اعمال سیاست های تبعیض آمیز ایران برعلیه کودکان غیر فارسی زبان ایران همچنین با بیانیه حقوق کودک نیز ضدیت کامل دارد. این بیانیه تاکید دارد که:

” تعلقات ملی و مذهبی و اخلاقی و قومی و فرهنگی سرپرستان و نزدیکان و مربیان و بعلاوه ایدئولوژی حاکم بر جامعه نمی تواند مانعی در برخورداری همه کودکان از حقوق موجود در مفاد این بیانیه شود”.

سیاست های غیر انسانی و نفرت انگیز ایران در حق کودکان غیر فارسی زبان، و نقض آشکار طبیعی ترین حقوق این کودکان بی دفاع که با هدف فارسیزه کردن آنها صورت می گیرد به این بسنده نکرده بلکه دست اندازی به جنبه های دیگری از حقوق این کودکان را نیز شامل می شود.

بیشتر بخوانید

زن ستیزی رژیم ایران ؛ ممنوعیت هرگونه فعالیت زنان در رشته ورزشی بوکس!

اؤیرنجى : بنا بر گفته های حمید زنگنه‌منش دبیر هیات بوکس استان  خوزستان با توجه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *