پنج شنبه - ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
خانه / اخبار / امروز یکم خرداد ؛ هفتاد و دومین سالروز شهادت “فریدون ابراهیمی”

امروز یکم خرداد ؛ هفتاد و دومین سالروز شهادت “فریدون ابراهیمی”

اؤیرنجى: امروزیکم خرداد هفتاد و دومین سالگرد اعدام فرزند خلف آزربایجان “شهید فریدون ابراهیمی” است که در عمر کوتاه بیست و نه ساله اش نام بزرگش را بر دفتر تاریخ مبارزات ملت آزربایجان جنوبی نوشت و در بیست و نه سالگی توسط حکومت مرکزی ایران در تبریز اعدام گردید.فریدون ابراهیمی در طول شکنجه و بازجویی های شش ماهه خود به دست جکومت پهلوی یک قدم از حقوق ملی آزربایجان عقب نشینی نکرد و حاضر به ابراز پشیمانی و طلب بخشش از حکومت مرکزی تهران نشد وتا لحظه شهادت از آرمان آزادی آزربایجان دفاع نمود و در نهایت در ساعت ۴ صبح روز یکم خرداد ۱۳۲۶ در خیابان ستارخان تبریز جلوی باغ گلستان به دار آویخته شد.

فریدون ابراهیمی” عالی ترین مقام قضایی “حکومت ملی آزربایجان” بود که در ۲۹ آبانماه ۱۲۹۷در شهر آستارا متولد شده بود.

پدرش غنی ابراهیمی از روشنفکران دوران خود بود، که در سال ۱۲۹۷ پس از تشکیل فرقه عدالت در رشت ، به رهبری میرزا محمد آخوندزاده(سیروس) مبادرت به تاسیس تشکیلات فرقه عدالت در آستارا کرد.

وی در تیرماه ۱۲۹۹، پس از شرکت در اولین کنگره فرقه عدالت در شهر انزلی بنیانگذاری حزب کمونیست ایران، تشکیلات این حزب را در آستارا پایه گذاری کرد.

فریدون ابراهیمی در سال ۱۳۲۰، زمانی که در دانشکده حقوق دانشگاه تهران مشغول تحصیل بود، در جنبش دانشجویی شرکت فعال و موثر داشت.

وی فعالیت های ادبی خود را از سالهای اول ورود به دانشگاه آغاز و بزودی شروع به نوشتن مقالات سیاسی کرد.

در سال ۱۳۲۲ ؛ پس از تاسیس روزنامه آژیر، توسط سید جعفر پیشه وری، شروع به همکاری با این روزنامه کرد و در همین سال به عضویت هیئت تحریریه درآمد.

فریدون در مقاله های خود به افشای امپریالیسم و سرسپردگان داخلی آن می پرداخت. وی با روزنامه های “خاور نو”، “آزربایجان” و سایر مطبوعات دموکراتیک همکاری می کرد و مقالات زیادی در تحلیل مسائل اجتماعی و سیاسی روز می نوشت.

فریدون ابراهیمی در خرداد ماه ۱۳۲۴ در رشته حقوق سیاسی فارغ التحصیل شد. وی علاوه بر زبان مادری، به زبانهای فارسی ، فرانسه و عربی تسلط کامل داشت.

در این زمان از طرف وزارت امور خارجه و روزنامه اطلاعات بارها به او پیشنهاد همکاری می شد ولی او که خدمت به خلق را وظیفه اصلی خویش میدانست، پیشنهادهای مذکور را رد کرد و به سرزمین زادگاهش آزربایجان برگشت.

۳ شهریور ماه ۱۳۲۴ فراخوان ۱۲ ماده ای فرقه دموکرات آزربایجان منتشر شد. در این اعلامییه از ملت آزربایجان دعوت شده بود که برای مبارزه در راه آزادی با هم متحد شوند. این فراخوان مورد استقبال طبقات زحمتکش قرار گرفت.

در ۱۴ شهریورماه ۱۳۲۴، روزنامه “آزربایجان”، ارگان رسمی فرقه دموکرات آزربایجان منتشر شد. فریدون ابراهیمی در این زمان شروع به همکاری با “آزربایجان” کرد.

مقالات فریدون درباره تاریخ تمدن آزربایجان نقش مهمی در بیداری حس غرور ملی ملت آزربایجان داشت.

فریدون ابراهیمی در اولین کنگره فرقه دموکرات آزربایجان، که در ۹ مهرماه ۱۳۲۴،با شرکت ۲۳۷ نفر از نمایندگان ملت آزربایجان در تبریز تشکیل گردید، شرکت داشت.

پس از تشکیل مجلس مؤسسان، هیئت حکومت ملی خلق آزربایجان، که از ۳۹ نفر تشکیل می شد و سید جعفر پیشه وری در رأس آن قرار داشت، تعیین گردید.

فریدون ابراهیمی نیز جزء این هیئت انتخاب و سپس به سمت دادستان کل آزربایجان منصوب شد.

وقتی شاه مخلوع در ۲۱ آزرماه ۱۳۲۵، به آزربایجان وحشیانه حمله کرد فریدون ابراهیمی همراه با تعدادی رفقای خود، در داخل ساختمان کمیته مرکزی سنگر گرفته بودند و پس از ۳۴ ساعت نبرد مسلحانه دستگیر شدند.

او در زندان می گفت: ” هرگز از دولت و شاه طلب عفو نکنید. ما به عفو این آقایان و شاه لعنت می فرستیم”.

فریدون ابراهیمی در ساعت ۴ صبح روز اول خرداد ۱۳۲۶ ، در خیابان ستارخان تبریز، جلوی باغ گلستان در ۲۹ سالگی به دار آویخته شد. او با گامهایی محکم به سمت چوبه دار رفت و با حالتی تمسخرآمیز و نگاهی پر از نفرت به جلادان حکم کرد که طناب را به گردنش بیاندازند.

در این روز ملت آزربایجان در ماتم فرو رفت. جوانان مبارز در تبریز دست به تظاهرات و اعتراض زدند و ” کمیته های انتقام” تشکیل دادند.

یادش گرامی و راهش مستدام باد.

 

بیشتر بخوانید

حکم یک قاضی دادگاه فدرال در واشنگتن علیه ایران و سوریه

اؤیرنجى :رندالف ماوس، قاضی دادگاه فدرال در واشنگتن، پایتخت آمریکا، دولت‌های ایران و سوریه را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *