خانه / آذربایجان / امروز ۲۴ ژوئن ؛ هشتاد و یکمین سال روز تولد باشبوغ «ابوالفضل ائلچی بی»

امروز ۲۴ ژوئن ؛ هشتاد و یکمین سال روز تولد باشبوغ «ابوالفضل ائلچی بی»

اویرنجی : امروز بیست و چهارم ماه ژوئن تولد رهبر بزرگ آزربایجان “ابوالفضل ائلچی‌‌بَی” می باشد.

“ابوالفضل ائلچی‌‌بی” ۲۴ ژوئن سال ۱۹۳۸ در روستای “کرکی” نخجوان دیده به جهان گشود. پدرش “قدیر قولو” اهل آزربایجان‌جنوبی و مادرش از تورک‌های آناتولی (تورکیه) بود.

پدر ائلچی‌بَی در سال ۱۹۴۳ در جنگ جهانی دوم شرکت کرده و دیگر خبری از وی نشد. ابوالفضل بین سالهای ۱۹۵۷-۱۹۶۲ میلادی در دانشگاه دولتی آزربایجان و در دانشکده ” زبانهای شرق ” در رشته زبان عربی تحصیل کرد و در همان سالها در دانشکده محل تحصیل خود ” کانون تاریخ شناسی آزربایجان ” را تاسیس نمود.

وی در طی سالهای ۱۹۶۳-۱۹۶۴ به عنوان مترجم در کشور مصر فعالیت داشت و در سال ۱۹۷۱ برای استقلال آزربایجان فعالیت خود را شروع کرد که بر اثر همین فعالیت در سال ۱۹۷۵ به اتهام ملی‌‌گرایی به یک سال و نیم حبس محکوم گردید.

ابوالفضل ائلچی‌‌بَی بعنوان رهبر استقلال طلب آزربایجان شناخته میشود که با فعالیت‌های خود توانست افکار مردم آزربایجان شمالی را به سمت استقلال از شوروی سابق سوق دهد و در این راه موفق شد.

ابوالفضل ائلچی‌بَی در سال ۱۹۹۲ از سوی مردم آزربایجان‌شمالی بعنوان رئیس جمهور این کشور انتخاب شد اما پس از یک سال، طی یک فعل و انفعال  اداره امور را به “حیدر علی‌اف” واگذار شد.

ائلچی‌بَی در ۲۲ اوت سال ۲۰۰۰ بر اثر مسمومیت که بحث‌های زیادی نیز پیرامون آن مطرح شده است در شهر آنکارا دار فانی را وداع گفت.

او یکی از رهبرانی بود که نظر ویژه‌ای به آزربایجان‌جنوبی داشت و تشکیل آزربایجان بزرگ و یکپارچه از آرزوهای او بود. این رهبر فقید آزربایجان به همین دلیل در میان فعالین حرکت ملی آزربایجان جنوبی نیز از احترام و جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

بیشتر بخوانید

«سم یونجه در شربت نذری»؛ دلیل مسمومیت ۲۶۰ نفر و جان‌باختن یک کودک

اؤیرنجی: یک هفته پس از انتشار خبر مسموم‌شدن ۲۶۰ نفر از اهالی یک روستا در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *