پنج شنبه - ۱۲ تیر ۱۳۹۹
خانه / آذربایجان / امروز ۲۸ می یکصد و دومین سالروز”جمهوریت” در آزربایجان شمالی است.

امروز ۲۸ می یکصد و دومین سالروز”جمهوریت” در آزربایجان شمالی است.

اؤیرنجی : ۱۰۲ سال پیش در “۲۸ می” سال ۱۹۱۸ “جمهوری خلق آزربایجان” توسط رهبر بزرگ جهان تورک “محمد امین رسول زاده” تأسیس شد.

در سال ۱۹۱۸ اولین جمهوری دموکراتیک جهان شرق و دنیای اسلام در آزربایجان شمالی توسط “محمد امین رسول زاده” پایه گذاری و تأسیس شد که از سال ۱۹۹۰ بعد از فروپاشی شوروی سابق و استقلالیت دوباره آزربایجان، ۲۸ می “عید جمهوریت” در آزربایجان شمالی اعلام شد.

“محمد امین رسول زاده” در صدر شورای ملی آزربایجان در تاریخ “۲۸ می” سال ۱۹۱۸ در شهر “تفلیس” تأسیس شدن “جمهوری خلق آزربایجان” را به جهان اعلام کرد.این اولین جمهوری دموکراتیک دارای پارلمان در جهان اسلام و دنیای شرق و حتی جهان تورک بود که تأسیس شد.

شورای ملی آزربایجان پس از ۱۰ روز فعالیت در شهر “تفلیس”، به شهر “گنجه” نقل مکان کردند و بدین ترتیب شهر “گنجه” نیز پایتخت “جمهوری خلق آزربایجان” اعلام شد که پس از ورود امپراطوری عثمانی به باکو و بدنبال خارج کردن نیروهای روسی و ارمنی که آن زمان در اشغال آنها بود، پایتخت جمهوری آزربایجان از گنجه به باکو انتقال یافت.

با وجود آنکه عمر “جمهوری خلق آزربایجان” در زمان تأسیس کم بود اما خدماتی به ملت تورک آزربایجان اهدا کرد که اکثر دولتهای جهان به ملت خود ارائه نکرده اند، که از جمله میتوان به اعطای حق رأی به زنان اشاره کرد که حتی در ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۱۹ به زنان حق رأی اعطا شده است.

در تاریخ ۹ نوامبر سال ۱۹۱۸ به پیشنهاد محمد امین رسول زاده پرچم سه رنگ آبی ـ قرمز ـ سبز و در وسط آن ماه و ستاره ۸ گوشه بعوان پرچم “جمهوری خلق آزربایجان” برگزیده شد.

افزودنی است که در تاریخ ۴ ژوئن سال ۱۹۱۸ امپراطوری عثمانی اولین دولتی بود که به صورت رسمی “جمهوری خلق آزربایجان” را به رسمیت شناخت.

بیشتر بخوانید

 پمپئو در جلسه شورای امنیت ، ایران را وقیح ترین رژیم تروریستی جهان نامید.

اؤیرنجى : مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا رسما از شورای امنیت خواست تا تحریم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *