خبر فوری
خانه / حقوق بشر / امیر ستاری ؛فعال ملی آزربایجانی به بند معتادان و دزدان در زندان تبریز منتقل شده است

امیر ستاری ؛فعال ملی آزربایجانی به بند معتادان و دزدان در زندان تبریز منتقل شده است

اؤیرنجى: فعال ملی آزربایجانی “امیر ستاری “که از ۳ روز پیش جهت گذراندن دوران محکومیت خود در زندان تبریز به سر می برد، به دستور رئیس این زندان به بند مختص معتادان، دزدان و قاچاقچیان منتقل شده است.

به گزارش اؤیرنجى؛ امیر ستاری فعال ملی آزربایجانی اهل تبریز که از روز سه شنبه ۱۹ تیر ماه سال ۱۳۹۷ برای گذراندن ۷ ماه محکومیت خود روانه زندان تبریز گردیده بود با مشکلات زیادی در زندان روبرو گردیده است.

بنا به گزارشات حاصله به اؤیرنجی؛ مسئولان زندان تبریز با دستور مستقیم و پیگیریهای رئیس زندان در جهت آزار و اذیت این فعال ملی آزربایجانی، از همان روز اول دوره حبس این فعال تورک ، برای وی شرایط روحی و روانی سختی ایجاد کرده‌اند.

به همین جهت ، ” امیر ستاری” از بند قرنطینه مستقیما به بند سه گانه زندان تبریز که مختص معتادان، دزدان و قاچاقچیان می باشد، منتقل شده و وضعیت بسیار بد آسایشگاه، بهداشت و ناهمخوانی دیگران زندانیان بند سه گانه با امیر ستاری و زیادی نفرات این بند موجب نگرانی خانواده و دوستان این فعال آزربایجانی گردیده است.

جمهوری اسلامی ایران، اکثرا زندانیان سیاسی آ ربایجان را از سایر زندانیان جدا کرده و بیشتر با افراد بزهکار و متهمان خشن هم اتاق می‌کند و این امر خود مشکلات اخلاقی، روحی و روانی زیادی برای فعالین ملی ایجاد می‌کند.

رفتار کارکنان و سربازان زندان با زندانیان سیاسی هم تفاوتی با سایر زندانیان ندارد.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر، ایران را ازجمله کشورهایی می‌دانند که به نقض سازمان یافته حقوق بشر به خصوص زندانیان سیاسی می‌پردازد.

در خصوص فعالین ملی آزربایجان، مسئولان زندان بدون توجه به نوع جرم و جایگاه اجتماعی فرد زندانی با رفتارهایی زننده و خارج از کرامت انسانی و حتی غیرقانونی با آن‌ها برخورد می‌کنند.

امیر ستاری در ۱۱ دی ۱۳۹۶ به اتهام واهی «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی» در دادگاه تجدید نظر در تبریز به ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

این فعال تورک آزربایجانی، تاکنون چندین بار به دلیل فعالیت‌های مدنی در راه احقاق حقوق ملی ملت تورک آزربایجان جنوبی دستگیر و بازداشت شده است.

بیشتر بخوانید

کاخ سفید: می‌خواهیم فشار اقتصادی به رژیم ایران به سطحی غیرقابل تحمل برسد!

اؤیرنجى : ویکتوریا کوتس معاون دستیار رئیس‌جمهور آمریکا در یادداشتی در سایت کاخ سفید اعلام …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *