خانه / اخبار / “امیر ستاری” فعال ملی آزربایجانی ؛ پس از انتقال به بند انفرادی زندان تبریز اعتصاب غذای خشک نموده است

“امیر ستاری” فعال ملی آزربایجانی ؛ پس از انتقال به بند انفرادی زندان تبریز اعتصاب غذای خشک نموده است

اؤیرنجى : خبرها از شروع اعتصاب غذای خشک “امیر ستاری” پس از ضرب و شتم توسط مانقوردان زندان تبریز  و انتقال این فعال ملی و دانشجوی آزربایجانی به بند انفرادی این زندان حکایت می کند و وضعیت این فعال ملی پس از تبدیل اعتصاب غذایش به خشک ، وخیم گزارش شده است!

به گزارش اؤیرنجى به نقل از منابع آگاه در حرکت ملی آزربایجان جنوبی و نزدیکان این فعال ملی آزربایجانی؛ امیر ستاری رئوف فعال و دانشجوی سیاسی آزربایجانی که در زندان تبریز به لحاظ جسمی در وضعیت نامناسبی قرار دارد،‌ از دیروز دوشنبه و پس از انتقال به سلول انفرادی همراه با ضرب و شتم، اعتصاب غذای خود را به اعتصاب خشک تبدیل و شب گذشته به بهداری زندان منتقل شده است.

این خبر که دیروز توسط یکی از زندانیان و از طریق تلفن به خانواده این فعال ملی آزربایجانی اطلاع داده شده در پیگیری امروز خانواده از دادستانی و مسئولین زندان تبریز تأیید شده است.

ستاری از روز دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹٨ در اعتراض به عدم رسیدگی و ایرادات موجود در پرونده که منجر به گشایش پرونده و صدور حکم جدید علی‌رغم پایان محکومیت ۷ ماهه‌اش شده، دست به اعتصاب غذا زده است.

در حکم جدید محکومیت ۷ ماهه تغییر و به ۵ سال افزایش پیدا کرده است.

این فعال ملی آزربایجانی در سومین روز اعتصاب غذای خود با انتشار فایل صوتی از زندان، دستهای پشت پرده امنیتی در پرونده را علت اعتصاب غذایش عنوان و اعلام کرد: مدارک و اسنادی در اختیار دارد که در آن مداخله و نفوذ غیرقانونی نیروهای امنیتی را اثبات می‌کند.

او گفته در آینده نزدیک این مدارک و اسناد منتشر و در اختیار مردم ، فعالان مدنی و مجامع حقوق‌بشری خواهد رسید.

امیر ستاری رئوف دانشجوی کارشناسی علوم تربیتی بوده که در تاریخ ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۶ و در جریان اعتراضات سراسری دی ماه توسط مأموران امنیتی همراه با ضرب و شتم بازداشت و بعد از یک روز به دادسرای تبریز و پس از آن به بند قرنطینه زندان تبریز منتقل شد. این فعال مدنی پس از ۲۵ روز با تودیع قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

وی در تاریخ ۱۶ خردادماه ۹۷ توسط شعبه دو دادگاه انقلاب تبریز به اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی” به ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شد و این حکم در شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر استان آزربایجان شرقی عینا به تائید رسید.

ستاری در تاریخ ۱۹ تیرماه سال گذشته جهت تحمل دوران محکومیت ۷ ماهه خود راهی زندان تبریز شد.

در تاریخ ۲۷ شهریور ماه همان سال و در سومین ماه حبس مجددا توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به اتهام “توهین به رهبری” به ۶ ماه حبس تعزیری دیگر محکوم شد.

شعبه ۱۱ اجرای احکام دادگاه انقلاب تبریز در تاریخ ۲۹ آبان ماه ۹۷ و بدون اطلاع این زندانی اقدام به تجمیع دو پرونده کرده و در پی این موضوع شعبه سوم تجدید نظر استان آزربایجان شرقی احکام صادره را «خلاف بیّن شرع» دانسته و حکم ۷ ماه محکومیت تائید و اجرا شده وی به ۵ سال حبس تعزیری افزایش پیدا کرده است.

 

بیشتر بخوانید

ایران در قعر جدول آزادی بیان قرار دارد.

اؤیرنجى : بنا بر گزارش “سازمان ظرفیت‌سازی برای حقوق بشر”، سازمان ‘گزارشگران بدون مرز’ در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *