خانه / اخبار / انباشت زباله در سواحل دریاچه اورمیه یکی از معضلات جدی!!

انباشت زباله در سواحل دریاچه اورمیه یکی از معضلات جدی!!

اؤیرنجى : دریاچه اورمیه از مهم‌ترین ذخیرگاه‌های طبیعی آزربایجان غربی است که می‌تواند تحول خوبی در صنعت گردشگری استان ایجاد کند البته به شرط آنکه این فرصت مانند سالهای قبل از خشک شدن نسوزد و مسئولان اهتمام جدی در ایجاد زیرساخت‌های گردشگری و تفریحی در حاشیه آن داشته باشد.

سطح تراز دریاچه اورمیه در سال‌های گذشته به شدت کاهش پیدا کرده و تداوم این روند هر ساله نگرانی‌های عمومی از تبعات و پیامدهای منفی خشک شدن این دریاچه را برای ساکنان حاشیه آن افزایش می‌داد اما امسال به لطف بارش‌های الهی و سرازیر شدن آب حوزه‌های منتهی به آن، افزایش سطح تراز داشته و دوباره میزبان و گردشگران علاقه‌مند به دومین دریاچه شور جهان شده است.

انباشت زباله در ساحل و بستر دریاچه اورمیه یکی از جدی‌ترین معضلاتی است که میزبانی دوباره از مسافران و گردشگرانی که سال‌ها پس از خشکسالی دریاچه اورمیه را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کرده‌اند، آزار می‌دهد.

گرچه مسافران و گردشگران خود سهم مهمی در تولید زباله‌های انباشته شده در محیط دریاچه اورمیه را دارند و این موضوع نباید مورد غفلت قرار گیرد اما وجود زیرساخت‌ها در حاشیه دریاچه می‌تواند تا حدزیادی از بروز این معضل بکاهد چرا که مردم این استان به برکات و تاثیر بارز زنده و پرآب بودن دریاچه اورمیه به خوبی واقف هستند و بدون شک اگر زمینه‌های لازم فراهم باشد دوشادوش مسئولان برای حفاظت از مهم‌ترین ذخیرگاه طبیعی و آبی استان خود تلاش می‌کنند.

البته مسئولان استانی در خصوص کمبود زیرساخت‌های بهداشتی و رفاهی در ساحل این دریاچه اعلام کردند که هرگونه ساخت و ساز در داخل پارک ملی ممنوعیت قانونی دارد و شرکت‌هایی که مجوز برای احداث زیرساخت‌هایی همچون حمام و سرویس بهداشتی دارند، در صورتی می‌توانند مجوز دریافت کنند که از سازه‌های غیرثابت استفاده کنند.

گواه این مدعی پویش مردمی است که به صورت خودجوش در بین مسافران و گردشگران دریاچه اورمیه به راه افتاده است تا با جمع‌آوری زباله از ساحل نگین فیروزه ای آزربایجان، گردشگری و حضور در بستر دریاچه اورمیه را برای مهمانان آن لذت‌بخش کنند و جلوه‌ای عینی برای معرفی فرهنگ مترقی مردم اورمیه در حراست از منابع طبیعی باشند.

 

 

بیشتر بخوانید

دیدار‌ فعالین ملی آزربایجانی ساکن اردبیل با میثم جولانی پس از آزادی

اؤیرنجى: فعالین ملی آزربایجانی ساکن اردبیل اردبیل شامگاه دیروز سه شنبه ۱۹ آذر ۱۳۹٨ به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *